Datum zveřejnění: 
13. 9. 2024
Letošní ročník celoevropské akce Noc vědců má téma "Proměna", čímž akcentuje 100 let od úmrtí spisovatele Franze Kafky. ČVUT pro návštěvníky oblíbené události nachystalo vědecké a technické atrakce z nespočtu oborů, a to na mnoha místech v Praze, ale také v Děčíně a letos zcela poprvé i v Buštěhradu.

Noc vědců se letos bude konat 27. září od 17:00 do 22:00. Za ČVUT se jí účastní sedm fakult z osmi, dále Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) a Ústřední knihovna, soutěž o drobné výhry připravil i rektorát univerzity. V Dejvicích návštěvníky přivítají Fakulta stavební, Fakulta strojní, Fakulta elektrotechnická, Fakulta informačních technologií a CIIRC, své exponáty představí na adrese Rektorátu ČVUT i kladenská Fakulta biomedicínského inženýrství. Na pražském Novém Městě bude připraven program na Fakultě strojní (Karlovo náměstí) a Fakultě dopravní (Horská ul., tam se představí i Ústřední knihovna ČVUT). Na Staré Město pak dorazí ti, koho bude zajímat Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (Břehová ul.). Jaderka a Dopravka mají nachystané přednášky a ukázky i na svých pobočkách v Děčíně. Univerzitní nováček v Noci vědců, UCEEB, pak představí nejen proměny udržitelnosti ve své buštěhradské budově. Proměny, na které se budou moci návštěvníci těšit, mají velmi široký rozptyl. Přijďte se ponořit do tajemství středověké architektury prostřednictvím 3D modelů a objevte, jaké gotické stavby mohly zdobit Prahu, ale zůstaly jen na papíře (FSv). Prohlédněte si využitelné produkty z odpadních látek či rakety a letadla (FS). V mlžné komoře se vám před očima promění neviditelné na viditelné a budete si moci osahat studentskou závodní eFormuli (FEL). Registrovat předem se budete muset na prohlídku unikátního zařízení, které by mohlo proměnit celý obor energetiky – fúzního reaktoru Golem (FJFI). 

Zalétáte si na leteckém simulátoru A320, vyzkoušíte si pocity řidiče kamionu a v ochranných klecích si můžete zkusit pilotovat dron ( FD). Jaké je být starý, to vám dá zakusit speciální oblek simulující pohybové obtíže či brýle simulující optické vady (FBMI). Chybět nebude cesta do virtuálního světa nebo možnost zahrát si počítačové hry vyvinuté studenty (FIT). Na základě vašich hlasových příkazů vám robot přinese požadované objekty ze stolu, v Robobaru si pak můžete vychutnat drink, který vám načepuje opět robot (CIIRC). Na ČVUT uvidíte i to, jak lze získat vodu ze vzduchu, jak ze střech dělat zelené zahrádky nebo jak různé teploty a osvětlení mění lidské vnímání (UCEEB). Proměníte se v cestovatele časem i prostorem a nasbíráte si podklady pro svou vlastní knihu, kterou si pak v dílně sami vyrobíte (ÚK). Kompletní, opravdu pestrý program ukázek a přednášek přichystaný ČVUT v Praze (vstupy zdarma) najdete ZDE.  

Zdroj: 
imaterialy.cz