Ondřej Vaňura, redaktor
Co by ve stavu beztíže mohl zažít? Jaké pokusy by mohl dělat? Jak by to mohlo pomoci například lidem na Zemi? Nejen o tom bude dnešní Experiment Speciál, který pro vás teď vysíláme živě z pražských Dejvic, z kampusu ČVUT, kde stojí tzv. Hydronaut. Je to velká žlutá kapsle - laboratoř a právě teď v ní je Aleš Svoboda a další dva členové posádky. Dobré sobotní dopoledne z tréninkové kosmické mise Promise, která simuluje let na Měsíc. Experiment Speciál pro vás dnes vysíláme živě z Dejvického kampusu ČVUT, z mise Promise, tedy z tréninkového simulovaného letu na Měsíc.Víc nám o něm poví teď ředitel celého projektu Jiří Schneider.
Dobré dopoledne. Posádka do cvičného modulu Hydronaut, u kterého my teď sedíme a na který se díváme, vešla včera odpoledne. V tuto chvíli tak má za sebou přes 17 hodin z celkových 48. Co už má všechno za sebou a jde všechno podle plánu?
Jiří Schneider, Hydronaut projekt
Má za sebou podle plánu to, co mít má. Opravdu byly to první výstupy ven v rámci extravehikulárních aktivit. A podle plánu jde všechno tím, že podle plánu nejde. A je to dobře, protože my jsme tréninková mise. My jsme mise analogická k té, která jednou bude někam doopravdy na oběžnou dráhu nebo směrem na Měsíc. A my teď potřebujeme najít všechna problémový místa. To znamená, musíme jít na úplnou hranu proveditelnosti. Takže pokud nám by všechno fungovalo, tak je to vlastně špatně.
Ondřej Vaňura, redaktor
Takže už jste museli improvizovat.
Jiří Schneider, Hydronaut projekt
Velmi.
Ondřej Vaňura, redaktor
Proč tady o tomto víkendu vůbec mise Promise vůbec je? Co je hlavním cílem?
Jiří Schneider, Hydronaut projekt
Cíle máme dva. První je odstartovat českou cestu do vesmíru a ukázat veřejnosti, ať už neodborné, tak i odborné, vědeckým týmům a studentským týmům, co všechno je možné tady u nás v Little Moon City Prague, jak nazýváme tenhle areál kampusu ČVUT Fakulty strojní, co tady všechno umožňujeme a co všechno tady můžou dělat. A zároveň, abysme široké veřejnosti popsali, jak vlastně takové experimenty fungujou a jak bude probíhat trénink Aleše.
Ondřej Vaňura, redaktor
Za těch 48 hodin je na programu právě celá řada pokusů a experimentů. My tady rozhodně nestihneme teď vyjmenovat všechny, ale řekněte aspoň jeden, který vás napadne jako první.
Jiří Schneider, Hydronaut projekt
Bude jich tady skoro třicet. A možná vypíchnu ten, kterému se věnuju nejvíc, tak ho mám nejvíc v hlavě. A to je vývoj virtuálního trenéra, na kterém spolupracujeme s jednou Tchajwanskou univerzitou. Takže mezinárodní projekt a je to vlastně měření biometrických funkcí a svalové aktivity jednotlivých členů posádky.
Ondřej Vaňura, redaktor
Pro návštěvníky, kteří sem do kampusu ČVUT v pražských Dejvicích můžou zavítat, bude určitě atraktivní i simulovaný výstup na Měsíc a odebrání geologických vzorků. Jak v praxi uděláte tuhle část?
Jiří Schneider, Hydronaut projekt
Probíhá to pomocí virtuální reality, se kterou nám pomohli věci z Akademie věd. Máme tady první verzi jakési aplikace, kterou si můžeme představit trochu jako hru a trochu jako nějaký tréninkový plán. A zkoušíme, jak nejlíp dokážou dva členové posádky opustit Habitat, tím třetím členem posádky být navigovaný, a na základě informací od geologů a specialistů na sběr vzorků v té virtuální realitě sbírat ideální vzorky podle přesně daného itineráře.
Ondřej Vaňura, redaktor
Takže oni opravdu z hydronauta vyjdou ven a budou něco sbírat? Ale bude to imaginární.
Jiří Schneider, Hydronaut projekt
Bude to imaginární. Vyjdou na jakési pískoviště, které máme v takovém velkém stanu, a ten písek pod nohama je to jediné, co oni z toho uvidí a zaznamenají. Je to jejich jediný vjem, který budou mít. Všechno ostatní se bude odehrávat ve virtuální realitě.
Ondřej Vaňura, redaktor
Vy teď máte Hydronauta za sebou. My na něj koukáme, je to velké ocelové monstrum doslova uvnitř. Členem posádky je i český astronaut Aleš Svoboda. Jak mu tenhle víkend může pomoci při cestě do skutečného vesmíru?
Jiří Schneider, Hydronaut projekt
Tak napůl. Protože v rámci experimentů budeme mít i reálné experimenty od vědců z Akademie věd a i od komerčních společností, jako jsou práce se senzory. A tyto senzory by Aleš jednou měl mít s sebou a jejich obsluha by měla být součástí jeho práce na ISS. Dále tam máme zajímavý experiment od Space Manic, kde by mohli využít přítomnost Aleše na ISS, na speciální vypuštění satelitu. Takový, který je těžké udělat na Zemi, aby se pustilo automaticky. A potom tam ještě máme hodně zajímavý experiment zase od Akademie věd, kdy bude měřit pomocí osobních dozimetrů záření a nebezpečné částice, kterým by jako posádka by mohli být vystaveni.
Ondřej Vaňura, redaktor
Pojďme ještě říct, kdo další v tom velikém žlutém modulu Hydronaut, připomínající ponorku, s Alešem Svobodou je.
Jiří Schneider, Hydronaut projekt
Ona to je ponorka, takže ji to připomíná, ten postřeh samozřejmě správný. Je tam konstruktér téhle záležitosti, což je jakýsi klon mezi ponorkou a kesonem. A je to Matyáš Šanda, konstruktér, který si to samozřejmě nemohl nechat ujít, protože je to tak trochu splněný sen dvou kluků. Jedno je Aleš Svoboda, jedno je Matyáš Šanda. Jeden přichází z letounů a druhý přichází z potápěčského světa. A třetí je tam náš specialista na hyperbarickou medicínu a expert na vědecké týmy a vlastně taková naše spojka, Miroslav Rozložník.
Dodává pro tuto chvíli ředitel projektu mise Promise Jiří Schneider.
Ondřej Vaňura, redaktor
Už za chvíli v Experimentu Speciál zavítáme do řídícího centra celé mise a zkusíme se živě s posádkou spojit. Tak uvidíme, jak to dopadne.
Jsme na ČVUT v Praze na cvičné kosmické misi Promise, která simuluje cestu na Měsíc.
Ondřej Vaňura, redaktor
Já jsem se teď s mikrofonem přesunul do obytného vozu, který je tady zaparkovaný, a jedna jeho část je řídícím centrem celé mise. Je to vlastně takový zdejší malý Houston. Je tu spousta monitorů. V tuto chvíli je zrovna na programu lékařská prohlídka posádky, která je zavřená ve cvičném modulu. A takové kouzlo nechtěného je to, že prohlídku astronauta, nejen astronauta Aleše Svobody, dělá lékař intenzivní medicíny Aleš Svoboda. To není žert. Tak to opravdu je.
Aleš Svoboda, lékař
Je to tak.
Ondřej Vaňura, redaktor
Je to běžná lékařská prohlídka. Co všechno tedy zjišťujete?
Aleš Svoboda, lékař
Je to úplně běžná lékařská prohlídka a zjišťujeme, v jakém stavu máme naše analogové astronauty.
Ondřej Vaňura, redaktor
Běžná lékařská prohlídka. Ale unikátní v tom je to, že vy to děláte na dálku. Tak jak to funguje?
Aleš Svoboda, lékař
Je to tak. Vzhledem k tomu, že jsou izolovaní a já nemůžu vstoupit za nimi do modulu, tak to probíhá přes telemost. Máme tam pověřenou osobu, která tu prohlídku vykonává, a dokonce máme některé metody, které dokážou vyšetřovat pacienta i sdíleně. Takže máme například fonedoskop, kterým může být vyšetřovaný pacient na palubě, ale já ten sluchový záznam mám.
Ondřej Vaňura, redaktor
Takže to je taková velmi dobrá telemedicína.
Aleš Svoboda, lékař
Je to skvělá telemedicína.
Ondřej Vaňura, redaktor
Co se stane ve chvíli, kdy vy jako lékař zjistíte nějaký problém? Na dálku jak ho vyřešíte?
Aleš Svoboda, lékař
Samozřejmě jednak dobrým slovem a konzultací, ale na palubě je i plně vybavená lékárnička. A samozřejmě v případě, že by to bylo vážné, tak je už potom na zvážení, co s tím, případně ukončení mise, ale to už jsou seriózní případy.
Ondřej Vaňura, redaktor
Tady na těch mnoha monitorech jsou různé křivky. Já se v tom absolutně nevyznám. Dokážete mi to jednoduše vysvětlit, co všechno tady vidíme?
Aleš Svoboda, lékař
Nedokážu vám to jednoduše vysvětlit, ale ve skutečnosti vidíme jak záznam toho, jaké je tam prostředí v tom Habitatu. Vidíme například teplotu, složení plynů, to znamená hladinu kyslíku, hladinu CO2, a zároveň monitorujeme i naše analogové astronauty, nějaké základní modality, nějaké upravené EKG a podobně.
Ondřej Vaňura, redaktor
Taková telemedicína vesmírná by pak opravdu mohla jednou fungovat v praxi i u Aleše Svobody. Je to tak? Když by byl na ISS...
Aleš Svoboda, lékař
Určitě, jsem o tom přesvědčený.
Ondřej Vaňura, redaktor
Vy teď s posádkou vlastně komunikujete prostřednictvím takového videohovoru. Takže vidíme tři členy posádky na monitoru tady před sebou. Zkusíme pány pozdravit. Dobrý den. Zdravíme. Radiožurnál zdraví Hydronaut. Tak jak se máte na té misi Promisi? Máte za sebou zhruba 17 hodin. Všechno dobré?
Členové posádky
Všechno probíhá úplně standardním způsobem. Nálada je dobrá, zdravotní stav skvělý.
Ondřej Vaňura, redaktor
Co máte na programu po té lékařské prohlídce, která skončí zhruba za půl hodiny?
Členové posádky
Po ukončení tohoto bloku programu se budeme přesouvat do servisního modulu a budeme se připravovat na výsadek na povrch.
Ondřej Vaňura, redaktor
To bude tedy v té virtuální realitě. Tušíte, co přesně vás čeká?
Členové posádky
Ano, víme, co nás čeká, máme to natrénované a otestované.
Ondřej Vaňura, redaktor
Aleši, může být tahle mise Promise opravdu pro vás užitečná? Až jednou poletíte do toho skutečného vesmíru?
Aleš Svoboda, astronaut
Je to jedna ze součástí projektu Česká cesta do vesmíru. Ty stěžejní součásti budou následovat. Tou asi nejvýznamnější je asi zahájení výcviku v evropském středisku astronautů v Kolíně nad Rýnem na konci října. A pak ještě celá řada dalších aktivit, které se netýkají přímo jenom mě, ale které mají zapojit i studenty, průmysl, veřejnost a vůbec maximalizovat ten efekt, který celý projekt má. Celá potenciální se na ISS má úsporu.
Ondřej Vaňura, redaktor
Děkujeme. Tolik astronaut Aleš Svoboda pro vysílání Experimentu Speciál.
Lékař Aleš Svoboda bude teď pokračovat v lékařské prohlídce. Ve vysílání je s námi stále i ředitel celé mise Promise Jiří Schneider. My jsme si teď složitě předávali mikrofony. Koukáme se spolu na Hydronauta. Jak bysme ho mohli popsat společně?
Jiří Schneider, Hydronaut projekt
Můžeme ho popsat jako osmimetrovou skulpturu, která na první pohled má tři základní velké nádrže. Prostřední je obytná a potom jsou tam dvě, které jsou takzvaně balestní, kde se dokáže měnit obsah, místo vody vzduch a místo vzduchu voda. Důležité je, že to má dva základní hlavní otvory. Jeden nahoře a jeden dole. Jejich kombinací měníme typ toho zařízení. Když je otevřený horní otvor, je to loď a plave. Sice z toho kouká jenom úplný vršíček, ale my k tomu můžeme přijet lodí a vyměnit obsah. Ve chvíli, kdy zavřeme ten vrchní, stává se z toho ponorka, vypustíme právě ty balastní nádrže, spustíme to do hloubky, kde potřebujeme, vyrovnáme tlaky vevnitř a venku, otevřeme spodní poklop a stane se z toho keson neboli potápěčský zvon. A tady ta jeho unikátní vlastnost je to, co nás odlišuje a má to jednu obrovskou výhodu. Že jakákoliv změna vybavení je možná dělat vrchem. Nemusí se dělat potápěčskou cestou jako u většiny kesonů, což je někdy nemožné a minimálně extrémně drahé.
Ondřej Vaňura, redaktor
Jak to vypadá uvnitř, jaký je tam prostor?
Jiří Schneider, Hydronaut projekt
Uvnitř? Je to asi 20 m3. Můžete si to představit jako malý karavan, který je kulatý. Vevnitř je to válec samozřejmě. Na jedné straně máme takový velitelský můstek, kde jsou počítače, senzory, máme tam elektrický rozvaděč, všechno na 12 voltů, díky tomu, že jsme pod vodou, vysoká vlhkost a tak. A na druhé straně zase naopak taková odpočinková část, kde jsou postele, kde je jakýsi pult, u kterýho může posádka sedět a jíst, pít, odpočívat, dát si karty. Ale zároveň když jsme pod vodou, tak i provádět hygienu a chodit na záchod. Na což se samozřejmě diváci a posluchači nejčastěji ptají.
Ondřej Vaňura, redaktor
Chtěl jsem se na to taky zeptat. Vadí, že tam není stav beztíže?
Jiří Schneider, Hydronaut projekt
Jde o to, jaký děláte experiment. Pokud byste chtěl dělat experiment s mikrogravitací, tak samozřejmě musíte využít spíš parabolické lety z ROG, které budou součástí České cesty do vesmíru. Pokud děláte experimenty izolační a simulujete experimenty třeba s technikou, tak to nevadí. Ale jinak když jsme pod vodou, tak se pracuje podstatně líp, protože všechny extravehikulární aktivity, to znamená výstupy do volného prostoru, jsou potom do vody a tam je pro nás jakýsi stav beztíže. Což teď když jsme tady v suchém doku v Dejvicích a děláme hardwarové úpravy, tak dělat nemůžeme. Na druhou stranu sem zase dostaneme spoustu lidí, které bysme nemohli dostat pod vodu, protože nejsou potápěči.
Dodává pro experiment Speciál živě Jiří Schneider. Díky za váš čas, ať vše dobře dopadne.