Frýbortová: Dobrý den.
Moderátor: Jaderná elektrárna Temelín začala vyrábět v roce 2002 elektřinu a patří v Evropě k nejnověji dostavěným elektrárnám. V průběhu dvou týdnů je to už druhá neplánovaná odstávka. V Temelíně. Jsou takové poruchy a krátký odstup mezi nimi opravdu běžné?
Frýbortová: Řekla bych, že to není nic výjimečného, samozřejmě teďka se to sešlo, že to bylo poměrně krátkém odstupu, ale je potřeba si uvědomit, že to je prostě v poměrně složitá technologie, a to odstavení je vlastně očekávané projektové chování toho zařízení, protože prostě ta bezpečnost je vždycky na prvním místě a je lepší ten systém buď snížit výkon nebo úplně odstavit podle toho, o jakou poruchu se jedná a vše zkontrolovat a mít jistotu, že to funguje tak, jak má.
Moderátor: A podle informací operátoři reaktor nevychlazují, ale udržují ho v tzv. horkém stavu, jak rychle je možné spustit znovu provoz?
Frýbortová: Ano, ten horký stav, to vlastně znamená, že ten reaktor neprobíhá tam štěpná řetězová reakce, ale udržují se ty provozní teploty a v tomhle tom stavu potom je poměrně jednoduché s tím reaktorem opět nastartovat tu štěpnou řetězovou reakci a najet na výkon, pokud by došlo k vychlazování toho reaktoru až do toho stavu, jak ho známe z odstávek na výměnu paliva, tak samozřejmě pak se všechny ty činnosti prodlužují, je potřeba další dodatečné testy, které by teďka se třeba dělat nemusely a prodlužovalo by to připojení toho reaktoru zpátky do sítě.
Moderátor: Vy jste zmínila, že ty odstávky nejsou nikterak neobvyklé, ale mohou být častější technické problémy spojené s tím, že elektrárna už přes 20 let v provozu, anebo je i po této době stále na dobrém výkonu, není technologicky zastaralá.
Frýbortová: Určitě ty technologie se používají, se posouvají pořád dál a dál. Jak víme, jaký pokrok se dá udělat jenom za pár let, když probíhá intenzivní výzkum, ale určitě bych neřekla, že ta elektrárna je zastaralá, ta elektrárna, i když byla spouštěná v roce 2000, tak pořád musí plnit všechny požadavky, které klade legislativa i na nové reaktory, které se mají stavět Dukovany, takže určitě to, že ta elektrárna má za sebou už víc než 20 let provozu, není nějaká úleva, že by se jí odpustily nějaké nedostatky, samozřejmě v každém takovém zařízení prostě může docházet k nějakým poruchám, může docházet k nějakým selháním těch komponent, a proto právě jsou nastavené poměrně striktně ty bezpečnostní limity, respektive už nějaké ochranné limity, které zabrání tomu, aby došlo k poškození toho zařízení, anebo k nějakým následkům, ať už uvnitř toho zařízení nebo vně.
Moderátor: Odstávku druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín jsme probrali s Lenkou Friebortovou, jadernou fyzičkou Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské z ČVUT. Mockrát děkujeme za informace, na slyšenou.
Frýbortová: Děkuju, hezký den, na shledanou.