Datum zveřejnění: 
9. 8. 2024
Stavebnictví experimentuje s novými postupy. Dlouhodobě testuje například možnosti 3D tisku nebo alternativní materiály.Nejnověji vzniká první stavba, která bude částečně tvořena z podhoubí. Budova sloužící pro kempování by měla být hotová koncem letošního roku.

Takzvané mycelium vyráběné z podhoubí by v interiéru stavby mělo tvořit zvukově izolační funkci. Z vnější strany domu pak bude sloužit jako tepelná izolace. "První modul domu má již část dřevěné konstrukce, do níž byly vsazeny první myceliové desky," uvedla architektka Kateřina Sýsová ze spolku Mymo. Mezi členy spolku patří odborníci z Fakulty architektury ČVUT a z firmy Mykilio.
Financování zajišťuje stavební spořitelna Buřinka patřící pod Českou spořitelnu. Další fáze výstavby mají zahrnovat dokončení izolačních obkladů, hydroizolaci nebo přípravu interiéru. Energie v domě budou obstarávat fotovoltaické panely.
Podhoubí, které tvůrci při stavbě domu využívají, podle Sýsové není živé. Nerozpíná se a nemohou se v něm množit mikroorganismy. Výhodou je jeho ekologičnost. Dá se recyklovat a při jeho výrobě nevzniká odpad. K materiálu se ale nedají montovat interiérové prvky. I proto bude část stavby, kterou tvůrci nazývají Samorost, vyrobena ze dřeva. Dům bude sloužit k takzvanému glampingu, tedy luxusnější formě kempování. Primárním cílem je ale rozšířit povědomí o možnostech využití hub ve stavebnictví.

Autor: 
Adam Kotrbatý
Zdroj: 
Právo