Datum zveřejnění: 
3. 8. 2024
Letní školu multirobotických systémů, které se v kampusu ČVUT v Praze na Karlově náměstí účastnili vysokoškoláci z 37 zemí, včera završily testy přímo v terénu.

Praktická úloha v areálu jízdárny na Císařském ostrově v Praze 7 souvisela s ostrahou průmyslových objektů, drony dostaly za úkol střežit chráněný areál a prostřednictvím kamer monitorovat objekty na místě, tedy zaparkovaný automobil, detekovat figurínu člověka a robotického psa.

"Tentokrát jsem vybral úlohu inspekce povrchových dolů. Firmy, se kterými spolupracujeme, poptaly návrhy systému, který by střežil povrchové doly i zařízení uvnitř. Chtějí třeba termokameru, která kontroluje, nepřehřívají-li se dopravníky kamení, jestli někdo neukradl nějaké vybavení, kamera také dokáže upozornit na osobu, která tam nemá být," řekl Právu Martin Saska, vedoucí skupiny Multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT a hlavní organizátor letní školy, co jeho svěřenci řešili.

Škola se konala popáté. "Slyšeli jsme o tom, že jsou progresivní, dobří, přijeli jsme se něco naučit," vysvětlili Právu Josef a Martin z Vysokého učení technického v Brně svoji účast. Shodli se, že si odnášejí motivaci dál usilovně pracovat. V budoucnu by se rádi věnovali vývoji dronových aplikací.

"Vyžadovalo to překonat nějaké překážky," řekl k průběhu školy Josef, který ale z výkonu svého týmu nadšený nebyl. "Bohužel jsme nesplnili jednu z podmínek, měli jsme moc velkou akceleraci," krčil rameny. "Náš dron příliš rychle klesal, nedodrželi jsme omezení na zrychlení. Ale aspoň máme co zlepšovat," doplnil s úsměvem Martin.

Reputace letní školy mezi zájemci o drony a robotiku z celého světa rok od roku roste, letošní ročník absolvovalo rekordních 240 lidí. Nechyběli studenti z nejlepších univerzit světa.

Skupina multirobotických systémů připravila intenzivní program plný přednášek, seminářů a navrhování algoritmů kooperativní robotiky. "Naučíme je programovat reálný systém pro reálné nasazení, protože my jsme jedni z nejdál na světě v nasazování létajících robotů v reálných aplikacích. Máme rozjetou spolupráci se spoustou firem," doplnil Saska. ČVUT například vyvíjí systémy pro inspekce vysokého napětí, jejichž cílem je nahradit pilotované lety, kdy helikoptéry každé dva roky kontrolují všechny izolátory na sloupech vysokého napětí.

Autor: 
Lucie Fialová
Zdroj: 
Právo