Datum zveřejnění: 
2. 8. 2024
Praha se v uplynulém týdnu stala centrem rozvoje dronů. ČVUT zorganizovalo akci, na které vysokoškoláci ze 37 zemí spolu s odborníky sdíleli zkušenosti ze světa robotiky, společně se učili ovládat létající roboty vybavené umělou inteligencí.

Tomáš Kabát, redaktor
--------------------
Právě vzlétá dron, který by mohl do budoucna nahradit pracovníka ostrahy. Podle předem naplánované trajektorie prolétá hlídaným areálem a kontroluje, jestli někde není nějaký narušitel. Aby toho byl schopný, museli ho naprogramovat účastníci týdenní akce pod vedením doc. Martina Sasky.

 

Martin Saska
--------------------
My zde vyvíjíme systém, který je více robotický, ty roboti spolupracují, představte si, že prostě jeden z těch dronů detekuje člověka, který je někde, kde nemá, a klidně požádá o pomoc ostatní ty roboty, aby pomohly ho identifikovat nebo ho zadržet - to ještě ne, ale spíš zavolat ostrahu.


Tomáš Kabát, redaktor
--------------------
Jedním ze zúčastněných studentů byl i Michal Rejzr. Ten vidí v dronech přínos i pro další odvětví.

 

Michal Rejzr
--------------------
Kontrola jahod na poli. Ale dají se použít třeba i na takový věci, který člověk dělat tak úplně nechce, jako třeba detekci zdrojů radiace nebo v případě, že dojde k nějaký nehodě, je prostě zavalený důl, tak je lepší poslat tam robota, než tam posílat lidi.

 

Tomáš Kabát, redaktor
--------------------
Létat se ale nedá úplně všude. Činnost dronů kontroluje Úřad pro civilní letectví. Tomáš Kabát, Rádio Impuls.

Autor: 
Tomáš Kabát
Zdroj: 
Rádio Impuls