Datum zveřejnění: 
31. 7. 2024
Extrémní výkyvy počasí, geomagnetické bouře, krachy na finančních trzích anebo třeba epileptické záchvaty. Vznik těchto jevů i to, jak je předvídat a tím před nimi varovat, analyzují badatelé z libeňského Ústavu informatiky Akademie věd (ÚI AV ČR). Nejde o jediné pražské vědecké pracoviště, které se aktuálně zabývá tím, jak moderní technologie mohou pomoci např. vážně nemocným.

"Extrémní jevy ovlivňují přírodu, průmysl, zemědělství, zdraví i lidskou společnost jako celek. Určení kauzálních vztahů, tedy rozlišení příčiny a následků, je oblast, které se věda intenzivně věnuje," vysvětlila Eliška Zvolánková, mluvčí AV ČR. Matematici, fyzici, informatici a specialisté dalších oborů proto hledají a testují výpočetní metody a vyvíjejí nové počítačové algoritmy. Ty z experimentálních dat k různým jevům "těží" vědomosti o příčinných vztazích v těchto jevech, od extrémů počasí až po lidské zdraví. "Vědci tak určují, která ze sledovaných veličin představuje skutečnou příčinu zkoumaných jevů," vysvětlují problematiku akademici. Až dosud vědecké týmy pracovaly s jednou proměnnou, odborníci z ÚI AV ČR ale zvolili jinou metodu. "Naše simulace vždy obsahuje tři proměnné: jednu ovlivněnou a dvě kauzální (příčinné)," vysvětlil Milan Paluš z ÚI AV ČR, vedoucí týmu, který tuto problematiku dlouhodobě řeší.  

Mrazy na vinici

Jako charakteristický příklad libeňští vědci uvádějí analýzu jarních mrazů, které poničily francouzské vinohrady. Ovlivněnou proměnnou je ve zmíněném případě mj. přízemní teplota vzduchu. První příčinnou proměnnou je severoatlantická oscilace. To je klimatický jev, který se trvale vyskytuje v severní části Atlantského oceánu a způsobuje výkyvy tlaku a mění dráhy bouří. Druhou příčinnou proměnnou představuje sibiřská tlaková výše a atmosférické blokování, které ovlivňuje její pohyb. Sibiřská tlaková výše je význačný klimatický jev, jenž se projevuje zpravidla v zimních měsících. Pokud se její jádro posune nad hřebeny Uralu, ovlivňuje výkyvy počasí v Evropě. Studie akademiků nyní prokázala, že za mráz na vinici může sibiřská tlaková výše v kombinaci se severoatlantickou oscilací. Ta by totiž takový problém sama způsobit nestačila. Podobně se lze zaměřit třeba na situaci na burze, kde ke zmíněným analyzovatelným faktorům může náležet třeba situace na finančních trzích, regulace a reálný stav ekonomiky. Teorie informace může pomoci i ve zdravotnictví, například při řešení problémů s epilepsií. Není to poprvé, co informatici z rozličných špičkových vědeckých center v metropoli pomáhají řešit také medicínské problémy. Ojedinělou technologii, která umožňuje včasnou diagnózu Parkinsonovy choroby ještě před rozvinutím nemoci, vyvíjejí a ověřují experti z Fakulty elektrotechnické (FEL ČVUT) a neurologové 1. Lékařské fakulty UK. Její podstatu představuje analýza mimiky obličeje pomocí předem definovaných bodů

 

Zdroj: 
Mladá fronta Dnes