Datum zveřejnění: 
11. 7. 2024
Ubytování pro vysokoškoláky zdraží až o stovky korun měsíčně. Jakých univerzit se to týká?

Student Vysoké školy ekonomické v Praze Michal Klápště dosud bydlel na kolejích. Kvůli rostoucím cenám se však plánuje přestěhovat od příštího semestru do bytu. "O bydlení na privátě jsem vzhledem k ceně uvažoval už minulý rok. To jsem za noc na dvoulůžkovém pokoji platil 153 korun plus energie, letos stál stejný pokoj 164 korun," říká. Ubytování na dvoulůžkovém pokoji na VŠE zdraží měsíčně až o 390 korun, vyjde tak na 3990 až 6990 korun. Ceny kolejného donutily změnit bydlení také některé studenty Masarykovy univerzity. "Za rok a půl, co jsem byl na koleji Vinařská, se kolejné zvedlo ze čtyř a půl na šest tisíc korun za měsíc. Po posledním zdražení jsem se rozhodl odejít pryč, protože mačkat se s dalšími dvěma lidmi na dvaceti metrech čtverečních za šest tisíc není úplně bomba," podotýká student fakulty sociálních studií Petr Polák. Stejnou zkušenost má také Patrik Fišer. "Bydlel jsem na kolejích Vinařská a za pokoj pro tři s vlastní kuchyňkou a sociálkami jsem platil přes pět a půl tisíce měsíčně. Teď bydlím v bytě kousek od centra, kde jsme celkem čtyři. Za vlastní pokoj platím necelé čtyři tisíce měsíčně," popisuje. Ceník Masarykovy univerzity (platný od začátku února) podle zveřejněných informací zohledňuje pouze inflaci. Vzrůstající ceny za energie a služby se do ceny kolejného nepromítají. Přesto si studenti za dvoulůžkový pokoj připlatili měsíčně 480 až 690 korun. Ceny se pohybují od 4860 do 7260 korun.  

O STOVKY KORUN VÍC

Vysoké školy jako hlavní příčiny nárůstu cen za ubytování zmiňují především právě vnější ekonomické faktory. Například zvýšení DPH u ubytovacích služeb z deseti na dvanáct procent, navýšení poplatků za distribuci elektřiny a plynu nebo uplatnění inflační doložky, tedy vyrovnání ztráty hodnoty peněz. Za ubytování si kromě zmíněných vysokých škol připlatí i studenti Univerzity Karlovy, Vysokého učení technického v Brně, České zemědělské univerzity v Praze nebo Univerzity Hradec Králové. Studentům Univerzity Karlovy se cena za pokoj pro dva zvýší měsíčně o 270 až 510 korun. Celkově za něj zaplatí od 3600 do 6900 korun. Oproti loňskému září bude studenty Univerzity Hradec Králové pokoj se dvěma lůžky stát o 570 až 660 korun měsíčně více. Cena se bude pohybovat od 3660 do 4200 korun. S nárůstem cen za ubytování musí počítat také studenti České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), kde došlo k navýšení o deset procent již letos v únoru. Podle mluvčí univerzity Karly Mráčkové jsou na vině zmiňované vnější ekonomické vlivy. "Důvody vedoucí k úpravě ceny bohužel nemá ČZU možnost nijak ovlivnit a nebude z nich nijak ekonomicky profitovat," říká Mráčková. 

Z oslovených škol si nejméně připlatí studenti na kolejích Vysokého učení technického v Brně. Těm se platba za dvoulůžkový pokoj měsíčně zvýší pouze o 60 až 90 korun. Zdražování se netýká všech vysokých škol. Ceny kolejí oproti loňskému září nezmění České vysoké učení technické, Mendelova univerzita, Západočeská univerzita, Ostravská univerzita, Univerzita Tomáše Bati nebo Univerzita Palackého. Studenti v Česku za kolej platí měsíčně necelých dva a půl až dvanáct tisíc, nejvyšší cena je zpravidla za samostatný jednolůžkový pokoj. Částku kromě počtu lůžek ovlivňuje také vybavení pokoje, vlastní sociální zařízení a kuchyňka. 

VOLNÁ MÍSTA NEJSOU Zvyšující se ceny kolejí podle vysokých škol zájem studentů neovlivňují. "Počet žadatelů o ubytování na kolejích v posledních letech pravidelně překračuje nabídku našich kapacitních možností a podobnou situaci očekáváme i v nadcházejícím akademickém roce," říká mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot. I podle mluvčí VUT Kamily Šmídkové je zájem o ubytování na kolejích stejný jako vpředchozích letech. "Opět máme o patnáct set žádostí více, než máme lůžek. Kapacita je tak naplněná," řekla Deníku N Šmídková. Z tohoto důvodu VUT od září neposkytne studentům z Veterinární univerzity v Brně dvě stě lůžek na Listových kolejích, jak tomu bylo v minulých letech. Stejný zájem studentů o ubytování hlásí také Karlova univerzita. Podle mluvčí Petry Klusákové je stále vysoký a roste i ze strany zahraničních studentů. "Ubytovací kapacity kolejí univerzita každoročně zcela zaplní," doplnila Klusáková. Vysokou poptávku po ubytování na kolejích potvrzují studentky Univerzity Hradec Králové Lucie Čadková a Lucie Fliegerová. I přes nárůst cen jim vysokoškolské ubytování vyhovuje a na kolejích jsou spokojené. "Cena se za poslední dva roky zvýšila asi dvakrát, dohromady zhruba o dvanáct až patnáct korun za noc, ale stále je to vzhledem k rekonstrukci kolejí dobrá cena. Bydlíme v hezkém a nově vybaveném třílůžkovém pokoji, za který platíme necelé čtyři tisíce měsíčně," hodnotí situaci dvojice vysokoškolaček. Upozorňují, že jejich kamarádky sice mají vlastní pokoj, ale ve starém bytě, který není dobře zařízený. Měsíčně za něj platí pět až pět a půl tisíce korun.  

 

Zdroj: 
Deník N