6. 6. 2024
Mezi prvními 500 nejlepšími vysokými školami se letos, stejně jako loni, umístily tři české školy. Nejlépe si v žebříčku, který sestavuje britská poradenská společnost Quacquarelli Symonds (QS), vedla z českých zástupců Univerzita Karlova. Oproti loňskému roku si polepšila o dvě příčky a obsadila tak 246. místo. Na 408. místě následuje Masarykova univerzita v Brně, loni byla na 400. pozici. Třetí skončilo České vysoké učení technické v Praze, které si oproti loňskému roku polepšilo o 34 příček, letos skončilo na 420. místě. Žebříček World University Rankings letos hodnotil přes 1500 škol, z toho 16 z Česka.

V čele celosvětového žebříčku se letos opět umístil Massachusettský technologický institut, který vede pořadí už 13. rok po sobě. Druhou příčku obsadila Královská univerzita v Londýně, která byla loni šestá. Na třetím místě se stejně jako loni umístila Oxfordská univerzita, Harvardova univerzita skončila čtvrtá. Loni druhá Cambridgeská univerzita skončila letos na pátém místě.

"Velmi mě těší, že se Univerzita Karlova posouvá vpřed v prestižních celosvětových srovnáních. Fakt, že podle takto sestaveného žebříčku Univerzita Karlova patří mezi 250 nejlepších vysokých škol na světě, je pro mě jedním z mnoha důkazů skvělé práce všech kolegyň a kolegů. Současně je nutné dodat, že aktuální 246. místo je nejlepší výsledek Univerzity Karlovy v tomto mezinárodním srovnání za posledních deset let, a to přes zvyšující se počet hodnocených škol," řekla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Masarykova univerzita v Brně si v porovnání s loňským hodnocením mírně pohoršila, a to o osm příček. "Loni se Masarykově univerzitě podařil historický úspěch v podobě 400. pozice v žebříčku QS a zlepšení o více než 150 míst. Letošními výsledky, tedy 408. pozicí, jsme potvrdili, že se rozhodně nejednalo o náhodu," uvedl na webu školy rektor Martin Bareš.

České vysoké učení technické si oproti minulému žebříčku polepšilo o 34 míst. "Když loni zavedl QS zcela novou metodiku, označil jsem ji pro ČVUT za výzvu. Jsem rád, že letošní posun o 34 pozic ukázal, že výzvy plnit umíme. Zřídili jsme totiž laboratoř pro udržitelnost – tato kategorie byla vloni hodnocena úplně poprvé," řekl rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček.

Mezi 1000 nejlepších vysokých škol se letos dostalo devět českých zástupců, loni jich bylo osm. Oproti loňsku postoupila do první tisícovky Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, umístila se na 951. až 1000. příčce, loni byla na 1001. až 1200. místě.

Poradenská společnost QS zpracovává žebříček od roku 2004. Školy od loňského roku hodnotí podle devíti kritérií, které zahrnují reputaci mezi zástupci jiných vysokých škol, renomé mezi zaměstnavateli, citovanost autorů, internacionalizaci akademické obce, počty zahraničních studentů a průměrný počet studentů na jednoho vyučujícího. Loni přibyly udržitelnost, zaměstnanost absolventů a mezinárodní výzkumná síť.

Přehled umístění českých vysokých škol v žebříčku QS World University Rankings 2025:

Název školy

Umístění v žebříčku

Univerzita Karlova

Masarykova univerzita v Brně

České vysoké učení technické v Praze

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Vysoké učení technické v Brně