29. 5. 2024
Vítejte ve Vědě Plus. Na úvod budeme mluvit o malých modulárních reaktorech. Shrneme pokrok v jejich vývoji.

Dobrý poslech přeje Renata Kropáčková. Zájem o jadernou energetiku podle expertů roste, tzv. modulární elektrárny se chystají provozovat i společnosti, které zatím s jádrem nemají zkušenosti. Regulační úřady po celé Evropě proto chystají změny ve schvalovacích procesech tak, aby byla zajištěna bezpečnost.

Ondřej Novák, FJFI
--------------------
Je to integrovaný systém energetický z různých modů, že máte modul reaktorů.

--------------------
Ondřej Novák z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT ukazuje prezentaci jednoho ze zahraničních výrobců modulárních reaktorů, zásadní systémy mají být hotové v kontejneru. Provozovatel by díky tomu nemusel řešit řadu technických otázek.

Novák
--------------------
Máme tady tři potenciální uchazeče, kteří jsou s námi v kontaktu. Momentálně.

--------------------
Štěpán Kochánek ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost říká, že u nás chtějí modulární reaktory provozovat ČEZ, Sokolovská uhelná a Unipetrol. Každý z nich je v trochu jiné fázi.

Kochánek
--------------------
U těch ostatních uchazečů je problém toho, že nemají žádnou předchozí zkušenost s jadernou technologií, nebo jenom velmi omezenou.

--------------------
Podobná situace je i ve Finsku. Dodává zástupce tamního úřadu Stuk Alexi Valkiapach Interst. (?)

zástupce
--------------------
Zájem je například o reaktory pro dálkové vytápění. Mohou to být menší organizace, které nemají takové zkušenosti, nemají dostatek expertů. Je to úplně jiná situace, než na jakou jsme zvyklí.

--------------------
Podle expertů některé postupy a procesy nejsou připravené na nástup nových provozovatelů ani budoucích technologií. Ve Finsku se tomu snažili předejít a vytvořit univerzálnější pravidla, která budou mít na prvním místě bezpečnost.

zástupce
--------------------
Základní myšlenka je, že bychom měli mít vysoké požadavky zaměřené na cíl, budeme vyžadovat vysokou úroveň bezpečnosti a dáváme uchazečům prostor, aby je předvedli svá vlastní řešení a přístupy.

--------------------
Ani tak ale nebude stavba jaderného reaktoru jednoduchá, i když to bude sériově vyráběný modul, proces se zjednoduší jen částečně a naopak u úplně nových typů, které začínají, může být situace dokonce složitější. Říká Lubomír Sklenka z fakulty jaderné ČVUT.

Sklenka
--------------------
Ten stav je pořád turbulentní, neustále vznikají nové koncepty a některé koncepty zanikají, na druhou stranu dochází k nějaké konsolidaci ve světě, asi životaschopné jsou koncepty, za kterými stojí nějací, řekněme, velcí hráči.

--------------------
Experti proto potvrzují, že je stále reálné, že po světě začnou růst modulární reaktory ještě v tomto desetiletí. Martin Srb, Český rozhlas.

Kropáčková
--------------------
Turbulentní vývoj jaderné energetiky se podle expertů netýká jenom technických konceptů, ale také konkrétních projektů elektráren.

Autor:
Martin Srb