16. 5. 2024
Pavla Kosíková, moderátorka -------------------- Opravy pražského Barrandovského mostu naberou zpoždění. Rekonstrukci dopravně nejvytíženějšího přemostění v Česku silničáři původně plánovali do konce léta. Betonové konstrukce ale mají nižší nosnost, než předpokládali, a budou je proto muset vyztužit. O kolik se práce protáhnou, zatím není jasné.

záznam z rádia
--------------------
Ve Strakonické ve směru na Smíchov pojede Barrandovským mostem zdržení 10–15 minut.

--------------------
Podobně to ráno vypadalo taky v Modřanské ulici i na Jižní spojce. Rychlost jízdy tu jen málokdy dosahovala víc než 20 km v hodině.Provoz v metropoli už druhý měsíc komplikuje zúžení na Barrandovském mostě v každém směru o jeden jízdní pruh, stavbaři tam rekonstruují severní část mostu ve směru  na Smíchov.

Zdeněk HŘIB, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy /Piráti/
--------------------
Stojí před námi velká výzva v podobě sloučení dvou etap do jedné stavební sezóny.

--------------------
Takový plán představilo hlavní město v únoru ještě před zahájením stavby. Celou rekonstrukci tím chtěli urychlit a dokončit ji dříve, než začne nový školní rok. Jenže to už teď neplatí. Ukázalo se, že tato severní část mostu je v horším stavu než ta jižní a to i přesto, že je o pět let mladší.

Lukáš VRÁBLÍK, Fakulta stavební, ČVUT
--------------------
Tadyhle se vlastně ukázaly první problémy, který nám začaly indikovat, že s tou konstrukcí původní, ne s tou nadbetonávkou, ale s tou původní není něco v pořádku.

--------------------
Původní betonová konstrukce se totiž začala ohýbat a v nové vrstvě vznikly trhliny. Na most teď musí přidělat konstrukci, která bude konzole podpírat, teprve pak budou moci dělníci pokračovat v betonáži.

Josef Richtr, náměstek ředitele TSK Praha
--------------------
Jak jsme zjistili, ty trhliny a pokles konzole, jak jsme se tomu museli přizpůsobit, to znamená, vytváříme tedy horolezecky podepření konzoli tak, aby nedošlo při betonáži k průhybu.

--------------------
A stejný problém by se podle stavbařů mohl být objevit taky na druhé polovině vozovky. Pracovat na ní chtěli začít v červnu.

Zdeněk HŘIB, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy /Piráti/
--------------------
Docela určitě dojde k prodloužení té opravy. Proto bych chtěl požádat všechny řidiče ještě o trpělivost, bohužel je to záležitost, kterou nemohl nikdo očekávat.

--------------------
S dopravními komplikacemi tak budou muset řidiči počítat minimálně do září. O kolik přesně se práce opozdí, zatím není jisté.
Tomáš Sýkora a Natálie Lošková, Česká televize.

Autor:
Tomáš Sýkora a Natálie Lošková