26. 4. 2024

Josef Kvasnička, moderátor
--------------------
Jeden z nejlevnějších a taky nejdostupnější zdrojů energie. První solární články na bázi křemíku představili vědci z amerických Bellových laboratoří před 70 lety. Ty současné mají být jedním z pilířů přechodu k bezemisní ekonomice.

ukázka
--------------------
Jen na to posviťte sluncem a získáte elektrický proud. Měřitelný, využitelný proud.

--------------------
I přes jen asi šestiprocentní účinnost to byla revoluce. Ale levná ropa a vysoká cena dlouho držely křemíkové panely jen v kosmickém výzkumu. Zlom přišel po ropné krizi v roce 1973.

Jimmy Carter, tehdejší prezident USA
--------------------
Spoutáním síly slunce si bereme energii, kterou nám Bůh dal.

--------------------
Prezident Carter instaloval první panely, byť jen na ohřev vody, i v Bílém domě. A i když je Reagan zase dal pryč, výzkum běžel dál.

ukázka
--------------------
Už delší dobu se v kroměřížském okresním podniku služeb zabývají otázkami praktického využití sluneční energie.

--------------------
Propadající se cena spustila solární boom. Růst efektivity křemíkových panelů ale narazil na fyzikální omezení. Vědci ho proto zkouší obcházet.

Martin Ledinský, Fyzikální Ústav AV ČR
--------------------
Vidím, že pěkně fungují oba ty solární články, rozdělí mezi sebe tu energii, kterou to sluníčko jim posílá.

--------------------
A zkoumá se i trvanlivost. Pro představu, tenhle panel si Petr Wolf vyrobil jako teenager.

Petr Wolf, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
--------------------
Troufám si říct, jeden z nejstarších, které máme. Já jsem si s tím v podstatě napájel walkmana a ta účinnost těch výchozích nějakých 10 % klesla asi na 8 %, to znamená i po těch 30 letech. Je to technologie, která v podstatě stále vyrábí.

--------------------
Sluneční energie se proto v Evropské unii stala pilířem odklonu od fosilních paliv, a proto začalo podobných instalací přibývat. Solární elektrárna na střeše Kongresového centra je druhou největší v Praze. I tak je jen kapkou v moři. Loni se v Česku nainstalovalo nejvíc solárního výkonu za posledních 13 let.

Martin Sedlák, programový ředitel, Svaz moderní energetiky
--------------------
Loňský rok byl přelomový v restartu fotovoltaiky v České republice.

--------------------
Podíl solární energie proto na celkové spotřebě postupně roste. V Evropě tvoří v průměru necelou desetinu, v Česku asi 4 %. Jaroslav Zoula, Česká televize.

Česká televize - Události