Datum zveřejnění: 
3. 4. 2024
Na pozadí současné mezinárodní bezpečnostní situace by se měl stát intenzivně zabývat odolností a obranyschopností české společnosti. K tomu přispěje zejména to, že na prvním místě bude schopný jasně pojmenovávat reálné hrozby, kterým čelí, a bude schopný hledat cesty, jak těmto hrozbám čelit a připravit se na ně. Na dnešní konferenci o významu spolupráce akademické obce a obranných složek Armády ČR, kterou pořádalo České vysoké učení technické (ČVUT), to řekl prezident Petr Pavel. Upozornil také na to, že pokud nákupy vojenského vybavení budou trvat roky, nebude Česko schopné pružně reagovat na vývoj situace.

"Bohužel nežijeme ve světě, který by byl bezpečným místem, i kdybychom si to všichni přáli,“ řekl prezident. Poukázal na válku na Ukrajině, která pokračuje již třetím rokem, přičemž podle jeho názoru evidentně nespěje k rychlému konci. Poznamenal, že někteří méně zodpovědní politici přitom současné hrozby přehlížejí, a všechny, kdo na ně poukazují, označují nálepkou těch, kdo chtějí válku. "Musíme konat," prohlásil Pavel. Jednou z cest je podle něho nutnost využít všech předností, které demokratické systémy mají, ke zvýšení obranyschopnosti a odolnosti.

"Je potřeba přistoupit k současné situaci ne z pohledu toho, že stále máme čas, že se stále nic neděje, ale naopak toho, co se všechno děje. A hledat cesty, jak v maximální možné míře využít, co se v různých segmentech naší země nachází, pospojovat to dohromady a najít nejrychlejší cesty, jak to realizovat,“ popsal prezident.

Pro zapojení univerzit do spolupráce s armádou se v úvodu konference vyslovil rektor ČVUT Vojtěch Petráček. "Jde o to, abychom dokázali společně s našimi obrannými složkami vybudovat to, co bych nazval inteligentní odstrašující silou, která dokáže odradit naše potenciální protivníky,“ řekl Petráček. Dodal, že technologický pokrok a výzkum z univerzit je potřeba zapojit do systému pro efektivní ochranu, aby umožnil řešení rizik a problémů.

"My v armádě velmi dobře vnímáme rozvoj technologií a chápeme, že musíme v tomto držet krok. A vnímáme a sledujeme, jak se vyvíjí válčení," řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. Upozornil, že kdo dokáže lépe využít technologický náskok, získá do budoucna výhodu. Kdo ho naopak nevyužije, přestane být na bojišti relevantní. "A česká armáda si to nemůže dovolit," dodal.

Řehka se také vyjádřil k pořizování dronů pro armádu. "Není to určitě tak, že Armáda ČR drony nepoužívá, my drony máme nasazené na různých úrovních. Nicméně pravda je, že nejsme úplně tam, kde bychom chtěli být. A pravda je, že musíme měnit přístupy na základě požadavků toho, co ukazuje nové bojiště," popsal Řehka. Armáda se podle něj nyní poohlíží po různých úrovních dronů, a to od sofistikovaných až po takové, které popsal jako spotřební materiál. Armáda zvažuje podle něho také, jak bude cvičit obsluhu, například domlouvá kurzy pro operátory.

Podle prezidenta je potřeba se na drony dívat komplexněji než jenom jako na průzkumný nebo bojový prostředek. Situace na Ukrajině podle Pavla totiž ukazuje, že zapotřebí jsou jak drony, tak tanky. "Ale to, co bych asi zdůraznil, je, že je zapotřebí najít nové pružnější metody nejen při výzkumu, ale především při tom zavádění. Budeme-li stále mít akviziční procesy, které budou trvat roky, pak nebudeme schopni reagovat pružně na vývoj situace," varoval prezident.

Autor: 
nim mha
Zdroj: 
ČTK