Datum zveřejnění: 
1. 3. 2024
Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT. Vedoucí předmětu na pražské FEL ČVUT se teď při výuce nově spojili s dalším "kutilským" tahounem – neziskovou platformou Maker Institute, která je mezioborovým projektem univerzit ČVUT a VŠCHT. Kurz Jak vyrobit (téměř) cokoli, označovaný také zkratkou JVC, pod vedením garanta Jiřího Zemánka a doktoranda Krištofa Pučejdla s úspěchem odstartoval na FEL ČVUT už v roce 2023 a vyučuje se vždy v letním semestru.

Studenti se v předmětu učí tzv. digitální výrobu s pomocí softwarových a hardwarových nástrojů, včetně CAD/CAM, laserového řezání, 3D tisku, programování a dalších – ato formou diskusí, přednášek i praktických cvičení. O kurz byl v semestru 2024 opět zájem a zcela se naplnil velkou skupinou studentů. Technické zajištění podpořily firmy Bosch a Prusa Research a zcela novou posilu v pedagogickém týmu zajišťují školitelé z platformy Maker Institute.

Vyrob a publikuj: hydroponický skleník, vlastní mobil nebo žabí budík

Na konci kurzu JVC má každý student za úkol dokončit svůj osobní projekt, v němž uplatní co nejvíc probraných témat. Nejde při tom jen o samotné "bastlení", ale i o poctivou dokumentaci práce na webových stránkách studentů, které jim slouží jednak jako osobní portfolio, ale také ke sdílení znalostí a zkušeností. Výstava projektů na konci loňského semestru dokonale vystihovala slovo "cokoli" v názvu předmětu: k vidění byly nové hudební nástroje nebo jejich elektronické doplňky, deskové hry, včetně automaticky ovládaného šachového setu, miniaturní hydroponický skleník nebo dokonce funkční mobilní telefon. "Například jedna studentka, která s digitální výrobou neměla žádnou zkušenost, začínala loňský kurz s tím, že si chce vyrobit vlastní budík v podobě kuňkající žáby – a to se jí skutečně s úspěchem povedlo," říká vedoucí kurzu Jiří Zemánek z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Mezioborová spolupráce díky Maker Institute

"Organizace předmětu je poměrně náročná, a proto jsem rád, že nám v tom letos pomáhají studenti z minulého roku. Navíc jsme nově spojili síly s profesionálním týmem Maker Institutu, který nám pomáhá při vyučování a při praktických cvičeních," pokračuje Jiří Zemánek. Maker Institute je nezisková organizace, která vznikla v rámci sdružení Kampus Dejvice díky iniciativě studentů a učitelů VŠCHT a Fakulty architektury ČVUT . Institut vytváří mezioborové prostředí, jakýsi hotspot pro tvůrce, kutily a inovátory různého zaměření a dovedností – například pořádá tematické kurzy celoživotního vzdělávání. "Chceme být jedním z tahounů nového kutilství a digitální výroby, takže je pro nás spolupráce s týmem JVC jasnou volbou," říká ředitelka institutu Leyla Yunis a dodává: "Při výuce předmětu JVC je naším úkolem zaměřit se na mezioborové chápání tvorby a propojování oborů. Oslovili jsme nové studenty, pomáháme s programem dílen a provozem sdílených strojů. Ukazuje se, že dovednosti makerů jsou při rozvoji inovací a kreativity pro společnost důležité, a proto bychom rádi polytechnické vzdělávání podpořili na všech frontách."

Ekosystém nového kutilství v Česku žije – od FabLabů k Maker Faire

Fakulta elektrotechnická ČVUT se podpoře tzv. makerského hnutí věnuje už několik let, ať už výrazným zastoupením na festivalech Maker Faire a jejich programovou podporou, nebo vzdělávacími programy, mezi něž patří předmět JVC. Dalším projektem, který opět pochází z univerzity MIT, je celosvětová síť otevřených dílen FabLab. "Právě Maker Institute je jednou z mála organizací v Česku, které dílnu FabLab provozují, ačkoli zatím jen ve zjednodušené mobilní podobě – o zřízení podobného prostoru uvažujeme i na půdě FEL ," dodává Jiří Zemánek, který se za pražskou techniku také podílí na přípravě světové konference otevřených dílen FAB2025 v Praze a Brně v příštím roce.

Autor: 
red
Zdroj: 
Pražský patriot