Datum zveřejnění: 
29. 1. 2024
České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) se jako první instituce v České republice připojilo ke kvantové počítačové síti, která má mimo jiné pomoci rozvoji mladých vědců v oblasti kvantové technologie. Univerzita v pondělí podepsala memorandum se společností IBM, jejíž kvantové systémy nově pomáhají zabezpečit také české státní datacentrum.

Odborníci kvantovou technologii nazývají "skokem do 22. století." Naráží tím na obrovské možnosti, respektive nepředstavitelnou rychlost a objem dat, které jsou kvantové počítače schopné zpracovat. "Kvantová informatika slibuje, že přinese celému světu revoluci podobnou té, kterou přinesl rozvoj osobních počítačů a internetu. Navzdory neustálému vývoji současných počítačů vidíme, že tato technologie má své limity. Kvantové počítače již dnes dokazují, že zvládnou některé výpočty nad rámec klasických výpočtů," říká Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze.

ČVUT a kvantová informatika

Kvantová informatika je nový magisterský studijní program, který od akademického roku 2024/25 nabídne studentům ČVUT v Praze. Společně jej zajišťují Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI), Fakulta informačních technologií (FIT), Fakulta elektrotechnická (FEL) a Fakulta strojní (FS). Jako člen kvantové počítačové sítě společnosti IBM bude mít ČVUT cloudový přístup ke kvantovým výpočetním systémům, softwaru a kvantové expertíze. Pro představu, ČVUT se tak zařadí po bok například Massachusettského technologického institutu (MIT), který z kvantové technologie také čerpá. Cílem je podle zástupců univerzity umožnit posouvání hranic v oblastech, jako jsou například prevence nemocí, energetický management, optimalizace dopravy, vývoj zemědělských produktů a přesná diagnostika. "Abychom byli připraveni na nástup těchto technologických inovací, budeme potřebovat spoustu odborníků, kteří jim rozumějí. A právě proto jsme se zapojili do kvantové počítačové sítě společnosti IBM, abychom v kvantových počítačích vzdělávali naše studenty na ČVUT," dodává rektor Petráček.

Podle profesora Igora Jexe z Katedry fyziky FJFI dává vznik tohoto oboru naději, že Česká republika bude hrát důležitou roli v oblasti kvantové informatiky, od které si svět slibuje revoluci v oblasti bezpečné komunikace a řádového posunutí výpočetního výkonu. "Ovládnutí kvantových počítačů nám dá do rukou nástroj, umožňující řádový skok ve všech oblastech, kde je třeba zpracovávat velké objemy dat, což jsou prakticky všechny vědecké obory. Umožní nám také informaticky se dívat na staré problémy nově a postupně objevovat úplně nový svět algoritmů a informatických postupů," přibližuje Jex.

Kvantové algoritmy dokážou prolomit cokoliv

Již dříve v lednu představila své plány s kvantovou počítačovou sítí také Státní pokladna Centrum sdílených služeb (SPCSS), poskytovatel datových center, služeb kybernetické bezpečnosti a nově také správce státního cloudu. S pomocí expertů z IBM prověřila SPCSS odolnost svých systémů vůči útokům kvantových počítačů. "Cílem spolupráce bylo analyzovat, zda budou státní datové systémy dostatečně výkonné, aby mohly čelit kvantovým algoritmům, které budou v blízké budoucnosti schopny prolomit mnohé z nejrozšířenějších bezpečnostních protokolů na světě," sdělil Jiří Krula, technický ředitel SPCSS. Kvantové počítače se rychle rozvíjejí a mají potenciál vypořádávat řadu zatím příliš komplexních úkolů, které mohou být potenciálně prospěšné pro podnikání nebo vědu. Současně však experti poukazují na nová bezpečnostní rizika, mohou být kupříkladu schopny prolomit v současnosti používané bezpečnostní protokoly. "Uvědomujeme si toto riziko, a proto jsme využili naše rozsáhlé odborné znalosti v oblasti kryptografie, kvantových počítačů a kritické infrastruktury, abychom vyvinuli technologii IBM Quantum Safe. Ta pomáhá chránit organizace, jako je SPCSS, a podporuje je při tomto bezpečnostním přechodu," vysvětluje Jakub Holub, viceprezident konzultační divize společnosti IBM regionu severní, střední a východní Evropy pro veřejný sektor. 

Zdroj: 
zpravy.iDnes