Datum zveřejnění: 
11. 1. 2024
Česká republika se v letošním roce chystá znovu otevřít generální konzulát v Bombaji, který byl uzavřen v roce 2011. V projevu na soukromé univerzitě NIMS v indickém městě Džajpur to dnes uvedl premiér Petr Fiala. Premiérovi byl dnes na univerzitě udělen čestný doktorát.

Podle předsedy české vlády by znovuotevření českého generálního konzulátu v indické finanční metropoli mělo pomoci i indickým vědcům a studentům, jejichž počet na českých univerzitách roste. "Pro studenty, akademiky a výzkumníky je mobilita klíčová. Chceme usnadnit společné projekty a chceme využít společného intelektuálního potenciálu co nejlépe," řekl premiér.

Předseda české vlády si v Džajpuru ve státě Rádžasthán také prohlédl stavbu centra umělé inteligence, robotiky a kybernetiky, které nese jméno českého vědce Vladimíra Maříka. Základní kámen centra byl položen loni v březnu, v létě bude dostavěno a na konci roku je plánováno jeho oficiální otevření.

Součástí spolupráce by měly být výměny studentů a vědeckých pracovníků, ale také společné vědecké projekty. Ty první by se měly zaměřit na biomedicínu a robotiku pro průmysl, řekl ČTK profesor Mařík.

Podporu vědecké spolupráce a spolupráce v inovacích označil Fiala za klíčové téma své indické cesty. Ve středu se premiér v indickém státě Gudžarát sešel se svým protějškem Naréndrou Módím a přednesl projev na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat Summit.

Návštěvu Fiala zakončil dnes v Džajpuru setkáním se zástupci univerzity, místní vlády, podnikatelské komunity a start-upů. Do Česka by se měl vrátit krátce před půlnocí.

Zdroj: 
ČTK