Datum zveřejnění: 
20. 12. 2023
V pátek 15. prosince se na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze konalo finále 15. ročníku Robosoutěže FEL ČVUT pro střední školy.

Ve finále se utkalo 36 nejlepších robotických vozítek, které týmy středoškoláků navrhly a vyrobily ze stavebnice Lego Mindstorms Education. Finalisté postoupili ze 4 předkol, jichž se zúčastnilo celkem 168 přihlášených "středoškolských" robotů. Finále 15. ročníku Robosoutěže se konalo v Zengerově posluchárně FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí a šlo skutečně o mimořádnou přehlídku kreativity a důmyslnosti nové generace mladých techniků. " Účast v soutěži byla rekordní, ze 168 robotů a jejich týmů dorazilo do předkol 147 a ve dnešním finále jsme viděli 36 nejlepších. Navíc se do souboje zapojil i jeden robot, kterého sestavili univerzitní studenti z našeho programu Kybernetika a robotika, " říká hlavní organizátor Robosoutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. 

Historicky nejtěžší úloha Věž

Finále Robosoutěže se vždy odehrává na dvou totožných hřištích umístěných vedle sebe, kde se dvě robotická vozítka ve vyměřeném čase snaží co nejlépe splnit zadanou úlohu a sbírají přitom body. Vítěz nakonec vzejde z vyřazovacího pavouka. Letošní úloha měla název Věž a cílem studentských týmů bylo postavit a naprogramovat robota tak, aby samostatně, bez jakékoli další pomoci sebral co nejvíc barevných kostek z hřiště, umístil je dovnitř žlutě vyznačeného obdélníku a současně z kostek postavil co nejvyšší věž. " Byla to nejspíš nejtěžší úloha v dosavadní historii soutěže a konstrukční řešení, která jsme viděli, byla jednoduše neuvěřitelná. Nejlepší roboty dokázaly bravurně stavět věže vysoké až 16 kostiček, " říká Martin Hlinovský. 

Vítězové letošního finále

Na stupních vítězů po dramatickém souboji nakonec stanuly tyto soutěžní týmy: Vítěz 15. ročníku Robosoutěže Tým: SAKIRI Složení: Richard Kohel, Kirill Kilčickij, Samuel Moravčík Škola: ISŠT Benešov 2. místo Tým: Rossumovi univerzální roboti Složení: Jakub Sýkora, Adam Rott, Aleš Prandžev Škola: Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha 4 3. místo Tým: Kachničky Složení: Pavel Škop, Klára Vondráčková, Ondřej Nepevný Škola: Gymnázium Voděradská, Praha 10 Vítěz soutěžní kategorie Design robota Tým: Kachničky Složení: Pavel Škop, Klára Vondráčková, Ondřej Nepevný Škola: Gymnázium Voděradská, Praha 10  

Vítězové se dostanou na FEL ČVUT bez přijímaček  

Partnery letošní soutěže byly společnosti MathWorks, Humusoft, Škoda Auto, Applifting, FANUC, Sick a Strand. Kromě hmotných cen od těchto partnerů dostávají členové prvních tří týmů v Robosoutěži jednu důležitou odměnu – mohou nastoupit do studia na FEL ČVUT bez přijímacích zkoušek.  

Další informace o finálové Robosoutěži FEL ČVUT pro střední školy, o soutěžících týmech a soutěžní úloze i další podrobnosti najdete na webových stránkách soutěže nebo na jejím facebookovém profilu . Videozáznam z finále je také možné zhlédnout na YouTube kanále Robosoutěže. 

Zdroj: 
MM průmyslové spektrum