"Jde o typický případ, jak funguje zpětná vazba mezi ČTÚ, třemi operátory a koncovým klientem. Náš přístroj pomůže nalézt slabá místa a pak lze situaci vyřešit," popisuje hlavní vývojář technologie Zbyněk Kocur z FEL ČVUT, jak F-Tester pomáhá také "obyčejným" zákazníkům. Aktuálně zařízení vědců pomáhá na hlavních, koridorových železničních tratích. Ve spojích lidé na cestě za studiem či prací tráví nad svými mobily denně desítky minut. "Síť zatím testujeme v různých časech na různých spojích, než budeme vyhodnocovat," říká Zbyněk Kocur.
Datový hltoun
Představit práci "testeru" lze například nad mapou šestého městského obvodu. Vůz se skříňkou projíždí od dejvického sídla FEL dolů ulicí Jugoslávských partyzánů směrem k Podbabě a dál až za hranici velkoměsta do Roztok, do elegantní vilové čtvrti utopené v zeleni Tichého údolí. Okolo snímače se střídá rozmanité okolí – obytná zástavba, úřady, školy, volnější plochy, ale i skalnaté masivy, spadající téměř kolmo k Vltavě a přírodní park s různou intenzitou provozu. Za jízdy zařízení nasává data z vysílačů a do počítače posílá naměřené údaje ze všech mobilních sítí. Okolo hotelu Internacional má jasně nejlepší data jeden z operátorů. "Je vidět, že zde nedávno renovoval," komentuje situaci vědec sedící u zařízení. Ovšem parametry všech tří operátorů jsou vesměs podobné, v Praze data nabíhají rychlostí desítek megabitů za sekundu. Za městem a ve složitějším terénu se data zpomalují a prodleva roste. To podle tvůrců zařízení neplatí jen na zmíněném směru z "šestky" směrem ven. V hlavním městě jsou největší datové prostoje v komplikovaném terénu asi půldruhé vteřiny. Na data se také čeká déle například v průběhu demonstrací či velkých koncertů, to se prodleva protáhne třeba až na jedenáct vteřin. "Data vidíme nabíhat v reálném čase. Pro vyhodnocení jsou ale zajímavější měření provedená v delším časovém úseku. Lze například pracovat i s údaji za týden či měsíc," objasnil Zbyněk Kocur.
"Felácká garážovka"
Aparát slouží nejen pro potřeby ČTÚ, k dispozici je také pro velké podniky. Cena zařízení se pohybuje okolo milionu korun. Klienti výsledky práce aparátu mohou vidět na mapových aplikacích ČTÚ. Do map se údaje dostávají vzhledem k vyspělé technologii obratem hned po dokončeném měření. Pokrytí lze zjistit až do detailu na číslo popisné. "Takhle to funguje většinou v Praze, v menších městech ještě ne," dodal Zbyněk Kocur. Oproti konkurenci se tester z FEL liší schopností zajišťovat data do nejmenšího detailu a zajišťovat zpětnou vazbu. "Přispěje nejen k postupnému zlepšování přístupu k internetu, ale povede také k zajištění lepší informovanosti veřejnosti, včetně ochrany spotřebitele," představil největší přínosy Jiří Vodrážka, vedoucí katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT. U datových sítí totiž podle expertů nejde o měření fyzikálně přesně dané a stabilní veličiny. "Hodnoty se velice dynamicky mění. Je třeba měřit dlouhodobě, opakovaně a výsledky statisticky zpracovávat, abychom se dobrali dostatečně vypovídajících výsledků," sdělil Jiří Vodrážka. Na vzniku technologie experti pracovali 12 let. "Začalo to jako felácká garážovka," uvedl k začátku výzkumu a vývoje Jiří Vodrážka. Jde o jeden z příkladů, jak funguje propojení mezi odborníky z Dejvic a praxí. "Jsme rádi, že se nám podařilo najít partnera v akademickém sektoru, který je schopen dodat řešení pro naše potřeby testování sítí, operativně reagovat úpravami testovacích scénářů i technickou pomocí," zhodnotil nasazení Pavel Cídl z ČTÚ. Ti pro měření užívají 13 sad aparátu nejen v Praze.
Náš přístroj pomůže nalézt slabá místa a pak lze situaci vyřešit.
Fakta Svět mobilních dat 13 boxů zařízení F-Tester: Tolik zařízení pro testování mobilních sítí dodali odborníci z FEL ČVUT pro ČTÚ. Hodnota zakázky: Sada boxů vyšla na 9 430 135 korun. Cena jednoho přístroje se pro průmyslové podniky pohybuje okolo milionu korun. Počítačová metropole: 87,5 procenta domácností v hlavním městě užívá podle dat počítač. Republikový průměr činí 80,7 procenta. Internet na mobilním telefonu: Využívá 79,4 procenta Pražanů, průměr v ČR je 75,7 procenta.