Datum zveřejnění: 
15. 11. 2023
České vysoké učení technické otevřelo první tréninkové středisko pro simulaci vesmírných misí. Ke zkoumání života ve vesmíru využívají čeští vědci projekt Hydronaut, který zaštiťuje evropská vesmírná agentura. Mise pomůže zkoumat vliv pobytu ve vesmíru na lidské tělo i psychiku.

Anežka Pichrtová, redaktorka

Vesmírná loď s kontrolovanou atmosférou, ke které se dá dojet metrem, tak popisují vedoucí projektu Little mon City nový výzkumný areál na ČVUT.

Miroslav Rozložník, vedoucí projektu Hydronaut

Prostředí sestává ze třech základních částí. Je to vlastně habitat, který můžete vidět za mnou, na pravé straně můžete vidět velící středisko a za mnou tady vidíte prostor, kde budou analogoví astronauti usktečňovat výstupy na měsíční povrch.

Anežka Pichrtová, redaktorka

K simulaci cesty na Měsíc vědcům i posádce pomůže projekt Hydronaut. Uvnitř má prostor pouhých 8 m2, což z něj či nejmenší izolované uzavřené prostředí na světě. Doposud si pobyt v Hydronautu posádka vyzkoušela v lomu v Jesenném, kde dobrovolníci strávili až týden pod vodou. Tady v areálu ČVUT se ale do vody neponoří. Hydronaut je totiž první stanicí na světě, která dokáže simulovat vesmírné prostředí ve vodě i na souši. Část výzkumu se zaměří i na vliv extrémních podmínek na lidskou psychiku.

Miroslav Charvát, katedra psychologie, UP Olomouc

Nemůžete si dovolit poslat tam někoho, kdo neodpovídá těm požadavkům. Takže je to o duševním zdraví, je to o nějakých kognitivních schopnostech, případně o nějakých dalších specifických požadavcích v rámci té dané mise.

Anežka Pichrtová, redaktorka

Slavnostního otevření tréninkového areálu se účastnil i italský astronaut Paolo Nespoli, který sám strávil více než rok na Mezinárodní vesmírné stanici.

Paolo Nespoli

Před mnoha lety jsem podstoupil simulaci, jako je tahle. Když jsem byl uvnitř, podíval jsem se kolem sebe, připadal jsem si podobně jako tenkrát. Samozřejmě vesmírná stanice jiná, největší rozdíl je gravitace.

Anežka Pichrtová, redaktorka

Unikátní zařízení zde bude nejméně do roku 2021 a poté se ponoří zpět do vodního prostředí. Anežka Pichrtová, televize Nova. 

Zdroj: 
Snídaně s Novou