Datum zveřejnění: 
10. 11. 2023
České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) bude spolupracovat s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP), součinnost se bude týkat i záležitostí ohledně letounů F-35. Při podpisu dohody o spolupráci to dnes uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Nákup 24 amerických letounů F-35 pro českou armádu za 150 miliard korun schválila v září vláda. Podle prezidenta asociace Josefa Kašpara je o kooperaci týkající se těchto letounů zatím "rámcová představa", konkrétnější spolupráce s ČVUT by se mohla vyjasnit na začátku příštího roku.

Proces nákupu letounů začal na základě vojenského doporučení. Podle něj mohou požadavky na české letectvo po roce 2040 splnit pouze stroje páté generace, které vystřídají nyní používané švédské gripeny. Jediným zástupcem letounů páté generace je v současné době F-35. Náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun. První stíhačky F-35 mají být hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035.
Součástí nákupu letounů F-35 má být 14 projektů průmyslové spolupráce, podle ředitelky sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany Radky Konderlové se má zapojit 13 podniků a univerzit. Celková hodnota projektů dosáhne podle ní 15,3 miliardy korun, dohody mají být uzavřeny nejpozději v den podpisu smlouvy s USA. České podniky se zapojí ve čtyřech oblastech spolupráce, a to při výrobě komponent, výzkumu a vývoji, pilotním výcviku a údržbě, servisu a opravách F-35. ČVUT se má zapojit spolu s Vysokým učením technickým v Brně, Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem a Centrem HiLase do výzkumu.

Dohoda mezi univerzitou a Asociací leteckého a kosmického průmyslu má podle Petráčka posílit spolupráci na poli výzkumu a vývoje leteckých a kosmických technologií využitelných nejen v civilním sektoru. "Budeme se snažit pomoci směrem k obraně a bezpečnosti země," řekl Petráček. Doufá, že dohoda povede k integraci aktivit mezi školou a průmyslem a že budou společně směřovat do obranného průmyslu.

Spolupráce podle Kašpara existovala už v minulosti, dohoda ji rozšiřuje na úroveň celé univerzity a ne pouze jednotlivých fakult. Podle něj poslední doba s nástupem umělé inteligence a automatizace ukázala, že letectví potřebuje více než spolupráci se strojní fakultou. Asociace podle něj bude mít roli především při propojování a informování firem a univerzitních pracovišť.

Asociace zastupuje 49 členů, sdružuje hlavní výrobce a poskytovatele služeb v leteckém a kosmickém průmyslu v ČR, celkem do ní patří 49 členů, mezi nimi LOM PRAHA, Aero Vodochody, Výzkumný a zkušební letecký ústav nebo PBS Velká Bíteš.

Autor: 
sou, ptd
Zdroj: 
ČTK