Datum zveřejnění: 
22. 10. 2023
Kdo jsou lidé, kteří si pořizují nové energetické zdroje a technologie? Na to se pokusili odpovědět na Fakultě elektrotechnické ( FEL) ČVUT Praha. Iniciátorem průzkumu mezi lidmi, kteří si fotovoltaiku již pořídili, byla disertační práce Michaely Makešové. Spolu s kolegyní Michaelou Valentovou a Matoušem Pilnáčkem ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR oslovila přes 2500 majitelů fotovoltaických elektráren (FVE).

"Zmapování motivací investorů do fotovoltaiky, popis jejich chování a názorů mohou mimo jiné dopomoci k volbě vhodnějších a efektivnějších opatření na podporu obnovitelných zdrojů energie v českých domácnostech," říká Makešová. 

Vedou Nevyhranění

Jak průzkum FEL zjistil, motivací k pořízení FVE není sice "padesát odstínů šedi", ale ti, kteří už doma na elektřinu ze slunce jedou, se dělí do šesti základních skupin. Ty podle rozsáhlého zjišťování rozdělili podle názvů na Ekology, Praktické ekology, Ekonomy, Soběstačné, Techniky a Nevyhraněné. Překvapivě nejpočetnější skupinou nejsou Ekologové a Pragmatičtí ekologové, dokonce ani Ekonomové. Třiatřicet procent těch, kteří si fotovoltaiku pořídili, patří do poslední skupiny Nevyhraněných. Každopádně u většiny fotovoltaiků platí, že se kombinují faktory "zeleného" uvažování s těmi ekonomickými. Průzkum navíc proběhl ještě před začátkem války na Ukrajině. Řešitelky průzkumu předpokládají, že by se názory nebo poměr jednotlivých skupin mohly po tomto datu změnit. I proto se připravují na další zkoumání.  

Touha po nezávislosti

"Dá se konstatovat, že počáteční nedůvěra vůči FVE už dávno pominula a pořízení panelů a dalšího vybavení má více důvodů," říká Jiří Bím z katedry ekonomiky FEL a zástupce Solární asociace. Souhlasí, že důležitými tahouny fotovoltaiky jsou Ekologové i Ekonomové, zvláště ti druzí sice nejsou stoprocentně přesvědčení o smyslu obnovitelných zdrojů energie, ale přesto na sluneční elektřinu jedou. Podobně jako Soběstační, kteří například pečlivě sledují spotřebu elektřiny v domácnosti, navíc chtějí být nezávislí na velkých hráčích v energetice. "Nebojím se, že by i masivní nástup FVE vedl k tomu, že by velké elektrárny byly nucené vyrábět méně energie, a proto ji zdražit, aby zůstaly na svých ziscích," říká Bím. Podíl obnovitelných zdrojů dosáhl v roce 2023 v Česku necelých čtyř procent. Také celosvětově se poptávka po elektrické energii rok od roku zvyšuje. 

Sluneční boom

*Přesně o 69 procent stoupla praktická instalace fotovoltaických panelů v první polovině letošního roku v porovnání se stejným obdobím roku 2022. 

Zdroj: 
metro.cz