8. 8. 2023
A už za chvíli přijde kolegyně Michaela Nováková, která se svými hosty rozebere umělou inteligenci a její vliv na trh práce nebo využití ve firmách. Já ještě předtím doplním, že jednou z oblastí, kde se s ní lidé mohou setkat, je třeba cestovní ruch.

Jan Šedivý, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT

Já bych řekl, že umělá inteligence se uplatní všude kolem nás. Kam se podíváme, tam zanedlouho uvidíme některé efekty, některé výhody, které umělá inteligence může přinést. A samozřejmě uvidíme to i v cestovním ruchu.

Jiří Václavek, moderátor ČT

Na čem konkrétně? Leccos jsme už popsali a otevřeli. Kde tu příležitost vidíte vy? Primárně v oblasti cestovního ruchu.

Jan Šedivý, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT

Ta příležitost je jak na straně cestujících, respektive těch, kteří na dovolenou chtějí jet, tak jak jsme slyšeli, že lze celý ten výlet naplánovat a lze ho naplánovat se znalostmi, které ty jazykové modely, které umělá inteligence toho typu generativních modelů, o kterých tady hovoříme, má v sobě. Protože když třeba půjdeme na hrad nebo na zámek, který tam stojí už několik století, tam se ta informace nemění, je to informace statická a to bude v tom modelu od okamžiku, kdy ho natrénujeme. Ale samozřejmě je zde i druhá strana a to je strana agentů, kteří pomáhají zákazníkům vybrat si to, co by si přáli. A tam samozřejmě zase umělá inteligence může pomoct s výběrem, respektive s kumulací údajů, ať už jsou to fotografie, nebo text.

Jiří Václavek, moderátor ČT

Možná středověcí archeologové by vám trochu oponovali u těch hradů. Ale dobrá, řekněme, že majoritně to bude asi spíš statické než dynamické.

Určitě.

Jiří Václavek, moderátor ČT

Dobře. Společnost Google přišla s využitím umělé inteligence při plánování tras a to tak, že nabízí vypočítání trasy s nejmenší spotřebou paliv a tedy i se zanecháním minimální nebo nejmenší uhlíkové stopy. Co dalšího podle vás umělá inteligence nabídne v oblasti plánování tras?

Jan Šedivý, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT

Tak samozřejmě nemusí to být jenom něco, co je spojeno s autem. Ale může to být i tak, že pojedete autem a to auto vám bude říkat, že právě přejíždíte řeku Labe a řidič se může zeptat, kde Labe pramení a kam Labe teče, jak je dlouhé atd. Nebo můžete jet okolo hradu nebo zámku, který už tam pár století stojí a můžete říct, kdo byl stavitelem, kdo na tom zámku bydlel? A umělá inteligence, respektive zařízení, které je zabudováno v autě, vám může všechny tyto informace velmi rychle zodpovědět.

Jiří Václavek, moderátor ČT

Takže nebude platit jenom: cesta může být cíl, ale cesta může být taky škola.

Jan Šedivý, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT

No, samozřejmě. Tak může být samozřejmě i nakupování, protože pojedete okolo obchodu a řeknou vám, zrovna mají levné párky, to je zase ta stránka reklamy nebo marketingu, kde se všechny tyto stroje budou určitě uplatňovat.

ČT24