1. 8. 2023
Novým předsedou Asociace výzkumných univerzit ČR (AVUni) je ode dneška rektor Masarykovy univerzity (MUNI) v Brně a dříve předseda České konference rektorů Martin Bareš. V čele uskupení, které sdružuje šest českých vysokých škol, vystřídal dosavadního předsedu rektora Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěcha Petráčka. Funkční období předsedy AVUni je dvouleté. ČTK to dnes sdělili mluvčí MUNI Radim Sajbot a mluvčí ČVUT Kateřina Veselá.

Asociace vznikla v roce 2019, členy jsou spolu s MUNI a ČVUT rovněž Univerzita Karlova, Univerzita Palackého v Olomouci, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Vysoké učení technické v Brně. Podle aktuálního vydání mezinárodního srovnávacího žebříčku QS World University Rankings jde o šest nejkvalitnějších univerzit v Česku. Školy v asociaci získaly všechny ERC granty, které byly českým veřejným vysokým školám v letech 2017 až 2021 uděleny. Na univerzitách, které jsou členy AVUni, působí 70 procent doktorandů v Česku a většina zahraničních studentů, kteří v ČR studují.

"V naší zemi se nachází zhruba 60 různých vysokých škol, ale více než polovina všech vysokoškoláků studuje pouze na těchto šesti školách. AVUni je tedy páteří vysokoškolského vzdělávání a vědy a výzkumu u nás, současně také silnou názorovou platformou s ambicemi koordinovat své kroky a potenciál tak, aby se tuzemské vysoké školství vyrovnalo těm nejlepším univerzitám na světě," uvedl Bareš.

Mezi priority asociace podle rektora Masarykovy univerzity patří mimo jiné důraz na kvalitu vzdělávání a excelenci ve vědě a posílení vědecké infrastruktury. Uskupení chce rovněž podporovat přenos výsledků výzkumu do praxe, s čímž souvisí třeba ochrana duševního vlastnictví a zakládání start-up a spin-off společností. Podílet se chce i na nastavování principů a pravidel vysokoškolských politik, tedy například společných kritérií pro habilitační a profesorská řízení a financování výzkumných infrastruktur a dalších, informoval Bareš.

Čtyřiapadesátiletý Bareš je profesorem neurologie. Od září 2019 je rektorem MUNI, od roku 2021 do konce července tohoto roku byl předsedou České konference rektorů.

Za působení Petráčka v čele AVUni se do uskupení výzkumných univerzit připojilo Vysoké učení technické v Brně a asociace uspěla na poli grantů. Univerzity v AVUni také poskytovaly zkušenosti a podporu dalším českým vysokým školám a spolupracovaly se státními či městskými institucemi a průmyslovými subjekty.

ČTK