27. 6. 2023
Některé fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze budou i v novém akademickém roce odměňovat své studenty prvního ročníku v prvním semestru motivačním stipendiem. Jednorázové finanční ohodnocení prvákům nyní nabízí na ČVUT fakulta stavební, fakulta elektrotechnická a fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská. Výše stipendia se pohybuje od 7000 korun po 15.000 korun. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla mluvčí univerzity Kateřina Veselá.

"Jednorázové motivační stipendium jsme vytvořili v roce 2020 a od té doby ho udělujeme pravidelně. Chceme tak podpořit středoškoláky s výbornými výsledky z matematiky ze středoškolského studia, kteří zároveň velmi úspěšně zahájili studium na naší fakultě, ale prospěchové stipendium mohou obdržet až od druhého semestru," uvedla proděkanka pro pedagogickou činnost Fakulty stavební ČVUT v Praze Zuzana Pešková.

Studenti stavebnictví, architektury nebo geodézie na stavební fakultě mohou v prvním semestru svého prvního akademického roku za dobré studijní výsledky získat 7500 Kč až 10.000 Kč. Vyšší obnos čeká na ty, co zvládli státní maturitní zkoušku z rozšiřující matematiky na 85 až 100 procent a v prvním semestru studia na fakultě získali 30 kreditů. O stipendium podle zástupců fakulty nemusí žádat, vyplácí se automaticky na základě jejich studijních výsledků. V aktuálním akademickém roce získalo motivační stipendium celkem 100 studentů prvního ročníku bakalářských studijních programů. Rozdělili si 757.500 Kč.

Na fakultě elektrotechnické mohou dostat vynikající studenti prvního semestru 10.000 Kč. Finanční podporu ve výši 7000 Kč mohou dostat i přijatí zájemci o studium, kteří velmi úspěšně složili těžší verzi státní maturity z matematiky, nebo se umístili na předních místech ve vybraných středoškolských soutěžích a olympiádách. Vyšší částku si letos podle Veselé odneslo 21 studentů prvního ročníku, odměna 7000 Kč byla letos udělena 14 studentům. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská poskytuje svým studentům motivační stipendium ve výši 15.000 Kč. V letošním roce ho fakulta vyplatila čtyřem studentům, informovala mluvčí vysoké školy.

Na některé vysokoškolské obory se mohou zájemci o studium stále hlásit. Druhé kolo přijímacího řízení vypsala například Fakulta stavební ČVUT. Uchazeči se mohou ke studiu hlásit do 31. července, uvedla za fakultu pracovnice tamního oddělení PR a marketingu Lidmila Kábrtová.

České vysoké učení technické v Praze má nyní osm fakult, a to stavební, strojní, elektrotechnickou, jadernou a fyzikálně inženýrskou, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií a architektury. Na univerzitě studuje asi 18.000 studentů. Pro akademický rok 2022/23 nabízí ČVUT svým studentům zhruba 350 akreditovaných studijních programů, z čehož asi 130 je v cizím jazyce.

ČTK