7. 6. 2023
UNIKÁT. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT včera zahájila provoz svého druhého školního štěpného jaderného reaktoru. Umístěn je v reaktorové hale, kde univerzita od roku 1990 provozuje reaktor VR-1. ČVUT se díky tomu stala jedinou univerzitou na světě, která provozuje dva štěpné reaktory a také jeden fúzní.

"Dalo by se říci, že ve světě nadchází jaderná renesance – čím dál více lidí si uvědomuje, že bez jaderná energetiky nemůže mít lidstvo dostatečné množství čisté energie. Nicméně znamená to také, že potřebujeme odborníky. A právě pro jejich výchovu bude nový reaktor především sloužit," uvedl Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze. Nový štěpný reaktor pomůže univerzitě lépe rozvrhnout výuku i vědeckou činnost, protože s reaktorem VR1 už narážela na kapacitní limity. "Slouží totiž nejen studentům naší fakulty, potažmo ČVUT, ale také studentům dalších univerzit , zahraničním studentům a samozřejmě také lidem z praxe, kteří k nám chodí na různá školení," dodal Václav Čuba, děkan fakulty. Reaktor byl navíc vybaven speciálním systémem, díky díky navíc vybaven speciálním systémem, díky díky č č emu emu ž ž je mo je mo ž ž né provád né provád ě ě t výuku t výuku č č i i š š kolení online. Samotná výstavba byla velmi rychlá kolení online. Samotná výstavba byla velmi rychlá a zabrala jen zhruba rok. Jde totiž o poměrně malé zařízení, a to i v porovnání s reaktorem VR-1. "Pořád je to ale jaderné zařízení, jehož příprava, výstavba i provoz podléhají řadě různých předpisů, jejichž nároky musíme splnit," uzavřel Jan Rataj, vedoucí Katedry jaderných reaktorů.

Pražský deník + regionální deníky