17. 5. 2023
V muzeu Mladé Boleslavi mohli lidé spatřit nový model závodní formule, sestrojili ho studenti Vysokého učení technického v Praze. Členy týmu letos čeká několik závodů. Uspět chtějí i v zahraničí.

Veronika ŠINDELÁŘOVÁ, redaktorka

Atmosféra jako při prezentaci nového auta, taková byla předváděcí akce, na které pražští studenti ČVUT odhalili svůj unikátní závodní kousek.

Martin ŠTARMAN, student ČVUT, kapitán týmu studentské formule

Je to celkem patnáctá formule a například oproti té čtrnácté, která byla první hybridní, je to, řekněme, vylepšený hybridní pohon, který nabízí o 30 % vyšší výkon.

Filip KLIER, student ČVUT, technický vedoucí týmu

Tahle formule má z nuly na 100 pod 3,5 vteřiny.

Veronika ŠINDELÁŘOVÁ, redaktorka

Do práce na studentské formuli se letos zapojilo několik desítek lidí.

Martin ŠTARMAN, student ČVUT, kapitán týmu studentské formule

Stojí za tím 38 aktivních členů. My se scházíme před školou, po škole, po nocích. Je to vlastně všechen náš volný čas.

Veronika ŠINDELÁŘOVÁ, redaktorka

První formuli sestrojili studenti pražské strojírenské fakulty v roce 2009 a od té doby vývoj vozu hodně pokročil.

Filip KLIER, student ČVUT, technický vedoucí týmu

Dříve jsme se specifikovali pouze jako spalovací formule, nyní už ale máme druhou generaci hybridní formule, kdy používáme i elektromotory v předních kolech.

Veronika ŠINDELÁŘOVÁ, redaktorka

V pořadí patnáctou studentskou formuli čekají i mezinárodní závody. Tam se její tým chystá poměřit síly s ostatními univerzitami.

Filip KLIER, student ČVUT, technický vedoucí týmu

Letos nás čekají čtyři závody, všechny jsou v Evropě. Ambice týmu jsou vyhrát, nechceme nic menšího.

Radek TICHÁNEK, fakultní poradce týmu studenstké formule

Vždycky vyhráváme. Každou sezónu vyhráváme. Minimálně dílčí disciplíny.

Veronika ŠINDELÁŘOVÁ, redaktorka

Jestli studentský tým potvrdí své prvenství, zjistí už za pár týdnů. V červenci ho totiž čekají první závody v Nizozemsku.

Veronika Šindelářová, televize Nova.

TV NOVA