27. 4. 2023
Slavná chata Bohumila Hrabala se příští rok otevře veřejnosti. Středočeský kraj, který vilu koupil před dvěma lety, ji plánuje zrekonstruovat a vrátit jí původní podobu. Přestavba sídla, kde slavný český spisovatel napsal většinu svých děl, vyjde asi na 10 000 000 Kč.

Martina DVOŘÁKOVÁ, redaktorka

Byla mu múzou a inspirací. Chata v Polabské osadě Kersko získá svoji původní podobu. Rekonstrukce začne v září.

Václav ŠVENDA, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch

Cílem je vytvořit u návštěvníků dojem, jakoby pan Hrabal odešel právě z chaty a vlastně chceme, aby to bylo co nejvíc autentické.

Martina DVOŘÁKOVÁ, redaktorka

Projekt obnovy vytvořily dvě studentky z ČVUT v Praze. Vrátit se má i část původního vybavení.

Jan VINDUŠKA, ředitel Polabského muzea

Tam byl stůl s lavicí, vedle byla malovaná truhla, kterou máme. A tady v rohu byla patrová postel.

Martina DVOŘÁKOVÁ, redaktorka

Zbourat je v plánu i tato koupelna, která v chalupě za Hrabalova života nebyla. Místo ní bude v budoucnu obchůdek se suvenýry a pokladna.

Jan VINDUŠKA, ředitel Polabského muzea

Byla tady terasa se schodištěm. To je takový ikonický obrázek, takže to bychom chtěli, aby se vrátilo a aby ten pohled na tu chatu byl, jako je znám z těch fotografií.

Martina DVOŘÁKOVÁ, redaktorka

Upravovat se bude i okolí chaty.

Václav GIRSA, autor návrhu a vedoucí památkové péče Fakulty architektury ČVUT v Praze

Některé věci se nám téměř nezměnily, jako ta brána a některé se mírně změnily a to je třeba ten plot. Takže některé věci budeme upravovat, některé pouze repasovat.

Martina DVOŘÁKOVÁ, redaktorka

Do místa, kde jeden z našich nejslavnějších spisovatelů napsal Slavnosti sněženek, se lidé budou moci podívat na konci března příštího roku. Chata se má totiž otevřít na 110. výročí Hrabalova narození. Vyplatí se sem zajet i na kance se zelím a se šípkovou. Z Kerska Martina Dvořáková, televize Nova.

TV NOVA