Datum zveřejnění: 
27. 2. 2023
Hostil sokolské slety, spartakiády, mezinárodní sjezd fanoušků motocyklů značky Harley-Davidson, koncerty Rolling Stones, Pink Floyd, U2 a dalších, i papeže Jana Pavla II. Strahovský stadion je rozlohou jedním z největších sportovišť na světě, řadu let se ale hlavnímu městu nedařilo najít jeho smysluplné využití a nad jeho budoucností visel otazník.

Na přelomu milénia se hovořilo o jeho zbourání, teď by se Strahov mohl proměnit. Zástupci minulého vedení hlavního města totiž v září loňského roku podepsali memorandum o spolupráci s vedením Českého vysokého učení technického (ČVUT), zástupci Studentské unie i budoucími partnery z řad podnikatelů. Zanedbaný Strahovský stadion by měl podstoupit rozsáhlou opravu a proměnit se na centrum pro inovativní firmy a testování nejmodernějších technologií. Ze stadionu by se tak opět stal světový prostor, nyní pro nejnadějnější podnikatele. 

Strahov je synonymem pro sportovní stadion, ale už brzy zde vznikne nejmodernější technologické centrum, a to zejména díky spolupráci pražského magistrátu a ČVUT. Opravené tribuny, původně až pro 250 tisíc diváků, by měly nově nabídnout dostatečný prostor pro testování technologií, a to včetně fyzického testování, například robotů. "Plánujeme projekt postupně roz víjet s partnery. Od menšího prostoru ve východní tribuně až po následnou opravu větších prostor. Chceme k tomu zvát zástupce významných firem. Jsme už v počátečních jednáních a následovat budou další," uvedla prorektorka ČVUT Veronika Kramaříková. Na Strahově budou vznikat národní i evropské inovační projekty. Zároveň je v plánu úzké propojení podnikatelského a akademického prostředí, deset tisíc studentů v blízkém sousedství stadionu tak bude mít příležitost propojení s inovativními firmami a podnikately z Česka i zahraničí.

"Nabídneme studentům konečně prostor, kde se budou moci seznámit a vyzkoušet nejmodernější technologie, rozvíjet své nápady a případně s nimi založit i vlastní podnikání. Partneři pak výměnou za to dostanou možnost oslovit nové talenty. V Praze vznikne ze zanedbaného sta -dionu doslova na dohled od Pražského hradu centrum ekonomiky budoucnosti," řekl rektor ČVUT Vojtěch Petráček. 

Prostor po renovaci poskytne studentům kvalitní zázemí pro zkoušení technologií a začátky podnikání. Inovativní pražské firmy získají přímý přístup k výzkumu, zahraniční podnikatelé pak na Strahově najdou dostatečný prostor pro své působení, a to přímo v srdci Evropské unie.  

Zdroj: 
Vaše 6