31. 10. 2022
Fakulta informačních technologií ČVUT (FIT ČVUT) v Praze reagovala na potřeby on-line výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a vzniklo tam profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením.

Díky nejmodernějším technologiím za téměř čtyři miliony korun poskytuje kvalitní on-line výuku svým studentům, prezentuje vědu a nabízí své služby také v rámci celého ČVUT. Na FIT ČVUT propojili technické možnosti IT fakulty a odborné zkušenosti s nahráváním a pro své zaměstnance, vyučující i studenty vybudovali moderní audiovizuální studio. Vyučující zde streamují přednášky pro studenty, ke kterým pořizují i záznam ze streamu, vznikají tu rozhovory s vědci a každý měsíc se za mikrofonem rodí další díl fakultního podcastu Jedničky a Nuly. "Technicky vyspělou kvalitu výsledného záznamu zajišťuje především profesionální osvětlení, kvalitní bezdrátové mikrofony, broadcastové a filmové kamery s vysokým rozlišením 4K a 12K," uvádí vedoucí studia Jakub Jančička a dodává: "Studio disponuje také zeleným pozadím, které lze využít ke klíčování – tedy k počítačovému nahrazení pozadí za řečníkem. To umožní záznam v prvotřídní kvalitě, což je stěžejní pro následnou postprodukci." Odborníci z nahrávacího studia zájemce kompletně připraví na natáčení audia i videa, provedou samotnou produkci i následný střih a úpravu zvuku natočeného materiálu. Do ruky tak zájemce dostane kompletní produkt v profesionální kvalitě. Nedílnou součástí studia je režie, která je ve vedlejší místnosti. Režie umožňuje streamovat pořady na internetové portály a slouží ke zpracování nahraných materiálů. Díky dílčí mobilitě studia je možné využívat jeho vybavení ke streamování video vstupů, které budou vznikat i v jiných místnostech po fakultě, a to na youtube, MS Stream či jinou platformu.

Autor:
Jiří Macek
Pražský deník (+další regionální deníky)