Za mapování a interpretaci italské renesanční literatury a její překlady dnes získal cenu Učené společnosti ČR romanista Jiří Pelán. Pelán, který je emeritním profesorem Univerzity Karlovy (UK), přeložil i mnohá francouzská, portugalská a německá díla a podle akademiků je tak zpřístupnil dalším generacím čtenářů. Ocenění dnes získala také imunoložka, slavista a religionista a vysokoškolský student za práci v oboru chemie. Zástupci Učené společnosti dnes ceny předali v pražském Karolinu.
Pelán pracoval v Ústavu románských studií Filozofické fakulty UK. Učená společnost v odůvodnění ocenění uvedla, že Pelánovo dílo vyniká svou komplexností. "Tématem renesanční literatury se zabývá nejen z literárněvědního pohledu, ale i v kontextu historickém a kulturním," sdělili akademici.
Za jednu z velkých nadějí tuzemské slavistiky a religionistiky Učená společnost označila Jiřího Dyndu, který dostal cenu pro vědce do 40 let. Působí ve Slovanském ústavu Akademie věd ČR (AV), kde se zabývá paleoslovenistikou a předkřesťanským náboženstvím Slovanů. Učená společnost zdůraznila, že Dynda svou práci již publikoval v několika oceňovaných monografiích a předních odborných časopisech.
Za hvězdu nové generace imunologů akademici označili Jitku Palich Fučíkovou z 2. lékařské fakulty UK. "Kromě mnoha tuzemských i mezinárodních ocenění se výsledky její práce promítly i do dvou mezinárodních patentů, 87 článků v odborných časopisech, více než 4000 citací a H-indexu s hodnotou 33," uvedli zástupci Učené společnosti. Laureátka vede skupinu zaměřenou na výzkum nádorové imunologie a imunoterapie.
Laureát Ceny Via Chimica Roman Bushuiev studuje obor Znalostní inženýrství na ČVUT a zároveň pracuje v Ústavu organické chemie a biochemie AV. Rodák z ukrajinského Doněcka ve své bakalářské práci navrhl a popsal algoritmus, díky kterému lze předpovídat biosyntetické reakce třídy molekul zvaných seskviterpeny. "Porozumění procesu biosyntézy terpenů je logickým krokem směrem k nové éře designu léčiv,” sdělil ČTK Bushuiev.
Učená společnost ocenila i práce Matěje Doležálka z Matematicko-fyzikální fakulty UK, Jakuba Kozáka z Filozofické fakulty UK a Nielse van der Meera z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a projekty devíti středoškoláků a středoškolaček.
Cenu pro pedagogy dostal Radek Matuška, učitel chemie na Střední průmyslové škole chemické v Brně. Matuška patří k hlavním organizátorům chemické olympiády, mimo jiné vede i workshopy pro učitele.
Učená společnost ČR sdružuje významné vědce a vědkyně, kteří působí v Česku. Jejím hlavním cílem je podpora svobodného pěstování vědy a šíření vědeckých poznatků. Nadace Experientia podporuje mladé vědce z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie.