21. 12. 2021

Prof. Dr. Ing. Miroslav Svítek,
děkan Fakulty dopravní ČVUT

1. Vzhledem k tomu, že doprava úzce souvisí s národní ekonomikou, byl rok 2017 velmi pozitivní. Dokonce i v oblasti vysokého školství se začíná tato vazba projevovat ve zvýšeném zájmu o studium dopravy a logistiky. Velmi mě v tomto roce potěšil zvýšený zájem zahraničních studentů o naši fakultu. Z odborného hlediska je zřejmé, že se doprava a logistika postupně stávají nedílnou součástí vyšších celků, jako jsou chytrá města či regiony. Vzájemná integrace dopravy a logistiky s energetickými či telematickými systémy může zvýšit kvalitu života v těchto aglomeracích, což je velmi krásný cíl našeho snažení.
2. V příštím roce očekávám rychlý technologický rozvoj, který se nevyhne ani dopravě a logistice. Bude třeba se více soustředit na tvorbu legislativy pro tyto nové přístupy a také na hledání netradičních obchodních modelů založených například na sdílené ekonomice. Jedině vynalézavá interdisciplinární spolupráce může vést k dosažení požadovaných benefitů dopravních a logistických procesů založených na moderních technologiích.

Dopravní noviny