11. 10. 2021
Společně s naší Nadací ORLEN Unipetrol propagujeme chemii a finančně pomáháme stovkám studentů a pedagogů a desítkám středních a vysokých škol. Za čtyři roky fungování rozdělila Nadace ORLEN Unipetrol v rámci grantových programů téměř 16 milionů Kč a na všechny projekty v oblasti vzdělávání vynaložila bezmála 18 milionů Kč. Podpořila tak již 263 studentů, pedagogů a škol. Pojí vás s některými školami partnerství? Největším výrobním závodem skupiny ORLEN Unipetrol je Chempark v Záluží u Litvínova a pracuje v něm více než polovina všech zaměstnanců.

Chemický průmysl se přímo dotýká života každého z nás a díky tomu se řadí mezi nejatraktivnější a nejvyhledávanější obory dnešní doby. Že nejste vystudovaný chemik? To vůbec nevadí, chemie totiž není jen království zkumavek a kádinek. Petrochemická a rafinérská skupina ORLEN Unipetrol je toho důkazem. Navíc je pravidelně hodnocena jako jeden z nejlepších zaměstnavatelů v Česku. "Jsme silný a stabilní zaměstnavatel, což naši zaměstnanci ocenili během covidové pandemie," říká personální ředitel skupiny ORLEN Unipetrol Michał Chmiel.

"ORLEN Unipetrol je součástí kritické infrastruktury České republiky. Čím se ve firmě strategického významu zabýváte?

ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v České republice. Jako jediní zpracováváme "černé zlato" a vyrábíme z něj pohonné hmoty, oleje, asfalty a petrochemické produkty – zejména plasty a hnojiva. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích, neratovická Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Určitě každý zná i naši síť 421 čerpacích stanic Benzina ORLEN, která je největší v Česku.

Kolik lidí zaměstnáváte a na jaké pozice aktuálně hledáte kandidáty?

Zaměstnáváme téměř 5 000 lidí, z toho přes 2 600 v Ústeckém kraji. Rafinérská a petrochemická výroba je specifický a v Česku unikátní obor. Hledíme stále vpřed, a proto chceme být společně s naší mateřskou společností, nadnárodní skupinou ORLEN, v roce 2050 emisně neutrální. Již nyní realizujeme nebo připravujeme řadu projektů, které nám k tomu napomohou. Modernizujeme naše technologie, vyvíjíme alternativní paliva a řešíme recyklaci plastů. Uchazečům proto můžeme nabídnout opravdu širokou škálu pozic – od administrativních, přes operátorské, specializované, manažerské i ředitelské.

Jaké benefity poskytujete zaměstnancům jakožto lídr petrochemického průmyslu?

Pokud si s uchazečem "plácneme", může se těšit na množství nadstandardních benefitů jako jsou příspěvek na stravování, kulturu, sport, penzijní připojištění a životní pojištění, 5 týdnů dovolené, odměny za pracovní výročí, tankovací karta Benzina ORLEN, lékařská péče, slevy u našich partnerů nebo Multisport karta. Našim zaměstnancům poskytujeme i zajímavá školení, provozujeme unikátní tréninkové centrum a klademe velký důraz na výchovu vedoucích pracovníků z vlastních řad.

Kam ORLEN Unipetrol směřuje v oblasti lidských zdrojů?

Pokračujeme nejen ve zlepšování podmínek, zvyšování kvalifikace zaměstnanců a vytváření optimálního prostředí pro jejich kariérní růst, ale myslíme také na dlouhodobou podporu českých škol a studentů. Budoucnost totiž vidíme v podpoře mladých talentů. Společně s naší Nadací ORLEN Unipetrol propagujeme chemii a finančně pomáháme stovkám studentů a pedagogů a desítkám středních a vysokých škol. Za čtyři roky fungování rozdělila Nadace ORLEN Unipetrol v rámci grantových programů téměř 16 milionů Kč a na všechny projekty v oblasti vzdělávání vynaložila bezmála 18 milionů Kč. Podpořila tak již 263 studentů, pedagogů a škol.

Pojí vás s některými školami partnerství?

Největším výrobním závodem skupiny ORLEN Unipetrol je Chempark v Záluží u Litvínova a pracuje v něm více než polovina všech zaměstnanců. Spolupráce se středními a základními školami je zde proto nejintenzivnější. ORLEN Unipetrol uzavřel partnerství se Střední školou Educhem v Meziboří a litvínovskou Schola Humanitas. Studenti těchto škol mohou získat stipendia, povinnou dvoutýdenní praxi ve výrobním závodě a přes léto si mohou přivydělat na brigádě. V roce 2002 jsme zahájili spolupráci také s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, která vyvrcholila založením Univerzitního centra, jež sídlí přímo v našem výrobním areálu. Na třech bakalářských a jednom navazujícím programu zde studuje až 50 vysokoškoláků. Na konci loňského roku se dalším partnerem Univerzitního centra stala Fakulta strojní ČVUT v Praze, která plánuje zařadit do výuky v Litvínově dva až tři předměty.

Zdroj:
pr.denik.cz