9. 10. 2021
Odkaz na originál Vědci ze skupiny multirobotických systémů na ČVUT pokračují ve vývoji autonomního hasicího dronu. Věří, že celý systém může být přelomový při zásazích u požárů ve vysokých budovách. Po měsících v laboratořích a dílnách teď experti poprvé celý systém otestovali v reálných podmínkách, a to za spolupráce hasičů. Ve Staré Boleslavi tak s dronem zkoušeli vzlétnout ke cvičnému ohni. S Tomášem Báčou, výzkumníkem ze skupiny Multirobotických systémů na Fakultě elektronické ČVUT, stojíme u šedo-černého dronu.

Vědci ze skupiny multirobotických systémů na ČVUT pokračují ve vývoji autonomního hasicího dronu. Věří, že celý systém může být přelomový při zásazích u požárů ve vysokých budovách. Po měsících v laboratořích a dílnách teď experti poprvé celý systém otestovali v reálných podmínkách, a to za spolupráce hasičů. Ve Staré Boleslavi tak s dronem zkoušeli vzlétnout ke cvičnému ohni.

S Tomášem Báčou, výzkumníkem ze skupiny Multirobotických systémů na Fakultě elektronické ČVUT, stojíme u šedo-černého dronu. Navrhli ho na ČVUT, na šířku má něco málo přes metr a díky vybavení pozná okno, za kterým hoří.

"Měli bychom být schopni hasit požár zvenčí budovy i v případě, že je tam sklo. Jeden výstřel by teoreticky prostřelil sklo a pak bychom začali hasit," popisuje Tomáš Báča.

Možnost sériové výroby

Z laboratoří a dílen se vědci vydali do terénu, a to k opuštěné budově bývalých vysokoškolských kolejí ve Staré Boleslavi, kde hasiči ve čtvrtém patře rozdělali oheň. Nejvíc práce měli experti s GPS, nakonec se ale přeci jen zadařilo.

Vize je taková, že dron hasiči zprovozní na místě zásahu a pak už se o něj nebudou muset starat. "Začne sám prohledávat fasádu budovy a hledat teplé místo. Zatím nám chybí spolehlivost, rychlost a také možnost sériové výroby," vysvětluje vedoucí skupiny vědců Martin Saska.

I proto vědci hledají investory, díky kterým by projekt dostal šanci na masivnější rozšíření. Pokud vše půjde podle plánů, u prvních ostrých zásahů by mohl být dron nasazený do dvou let.

Velké plány

Jedním z hasičů, který na tento pokus dohlíží, je i Luboš Klobása z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Jak vysvětluje, tuzemští hasiči už drony využívají, ale zatím jen k lepšímu monitorování místa zásahu. To, že by jednou tyto létající stroje skutečně pomáhaly s hašením, by znamenalo zásadní výhodu. Požáry ve vysokých budovách totiž patří mezi ty nejnáročnější, a to fyzicky i psychicky.

Vědci z ČVUT mají s celým systémem veliké plány. Za necelý měsíc ho například představí v českém pavilonu na Světové výstavě EXPO v Dubaji. "S tímto systémem jsme vyhráli na soutěži v Abú Dhabí, kde soutěžila světová špička robotiky v soutěži inspirované hašením vysokých budov," popisuje Martin Saska. "Prototyp je zatím daleko od finálního produktu, je ale nutné

Autor:
Alžběta Švarcová