Datum zveřejnění: 
8. 6. 2021

Nové varhany v Betlémské kapli budou v provozu na podzim. Na pořízení nástroje dosud veřejnost přispěla více než 2,7 milionu korun, sbírka pokračuje. V dnešní tiskové zprávě to sdělila mluvčí ČVUT Andrea Vondráková. Betlémská kaple je reprezentativním místem ČVUT, spravuje ji od roku 1987.

V kapli se konají imatrikulace a promoce, jmenování docentů, ale i koncerty, zahájení vědeckých konferencí a další slavnostní akce. V roce 1993 ČVUT pro kapli zakoupila elektronické varhany, které však už podle Vondrákové překročily svou životnost. Akademici se také shodli, že dosavadní hudební doprovod není dost kvalitní a bylo by vhodné pořídit klasický, píšťalový nástroj. Dlouho na něj však chyběly peníze. Pomoci měla právě sbírka iniciovaná Spolkem absolventů a přátel ČVUT, která začala v roce 2014.

Tváří sbírky se stala architektka Eva Jiřičná, která pro umístění nástroje navrhla netradiční řešení - neumístila ho ke zdi, ale do volného prostoru. "Praktickou zkouškou za použití přenosných píšťalových varhan bylo prokázáno, že z vybraného prostoru umístění varhan se zvuk šíří rovnoměrně v celé kmitočtové škále i stejně vydatně v celém prostoru kaple," podotkl kvestor školy Jiří Boháček.

Nástroj, který vyrobil Vladimír Šlajch, nyní v kapli instalují odborníci. Podle ČVUT jde o jednomanuálové píšťalové varhany s 26 rejstříky a se skříní ze smrkového dřeva.

"Nástroje tohoto typu byly a jsou běžné v italských a španělských katedrálách, v Čechách půjde o naprosto raritní technické řešení. Z vrcholných uměleckých děl určených varhanám bude možné i při této formě nástroje interpretovat nejen velkou část varhanní literatury ve stylovém rozsahu od skladeb ze 17. století až po díla současná, ale například i podstatný počet vrcholných opusů Johanna Sebastiana Bacha," uvedla Vondráková.

Podle ČVUT varhany vyjdou na 8,834 milionu korun bez DPH. Vedle výnosu ze sbírky pokryjí náklady peníze ze zdrojů ČVUT, půl milionem korun přispěla Nadace ČEZ.

ČVUT chce v kapli uspořádat cyklus varhanních koncertů, které mají na nový nástroj upozornit.

Zdroj: 
ČTK