Datum zveřejnění:
3. 6. 2020
Řadu zajímavostí spjatých s labsko-vltavskou vodní cestou představí nová webová aplikace vyvinutá na ČVUT. Cílí na turisty, kteří mají rádi technické památky, ale i hrady a zámky. Aplikace také popisuje historický vývoj vodní cesty, včetně dobové dokumentace. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě.
Aplikace detailně zachytila 84kilometrový úsek Vltavy od Štěchovic po Mělník a 240 kilometrů dlouhý tok Labe od Pardubic k hranici s Německem. "Ke vzniku aplikace nás inspirovala péče, jaká se věnuje historickým vodním cestám ve Velké Británii v rámci cestovního ruchu, kde jsou informační centra nabitá letáky a brožurami," poznamenal Pavel Fošumpaur z Fakulty stavební ČVUT.
Na webu lidé najdou podrobnou databázi vodních děl, kde si počtou jak o technických parametrech, tak i o pozadí jejich vzniku. Autoři upozornili, že většina vybudovaných staveb, po drobných úpravách, slouží dodnes. "Obdivovat lze jak technickou důmyslnost jednotlivých vodních děl, ale také hrady, zámky a historická města v okolí řeky," dodala pak k obsahu aplikace Vondráková. Tipy na návštěvu blízkých kulturních památek a měst jsou součástí informací o jednotlivých vodních stavbách.
Autoři do aplikace přidali také digitalizované dokumenty, které se týkají historie vodní cesty - třeba mapy a zmínky ve starých publikacích, a to včetně perliček.
"Velmi poučné a půvabné jsou nejstarší materiály z přelomu 19. a 20. století. Například výroční zprávy Komise pro kanalizování řek Vltavy a Labe v Čechách, která byla zřízena za císaře pána v roce 1896 a měla připravit a realizovat plán výstavby všech zdymadel na této vodní cestě," upozornil Fošumpaur. Do odborné terminologie stavby vodních cest pak laiky uvede slovník.
Na aplikaci pracovalo 24 lidí, vedle specialistů a studentů ČVUT to byli i zástupci Povodí Labe, Povodí Vltavy, Ředitelství vodních cest ČR a Státní plavební správy.
Aplikace je jedním z výstupů projektu Dokumentace a prezentace technického kulturního dědictví na labsko-vltavské vodní cestě, který začal v roce 2018. Podle Vondrákové bude vyvrcholením projektu velká výstava v roce 2022, v plánu jsou i přednášky na středních a vysokých školách.
Zdroj:
ČTK