17. 11. 2019

Anna HORÁČKOVÁ, moderátorka

Lidé si dnes připomněli i události roku 1939. Před 80 lety byl při protinacistické demonstraci smrtelně postřelený student Jan Opletal. Nacisté pak zavřeli české vysoké školy. Politici, akademici i studenti se sešli už dopoledne při pietě u pražské Hlávkovy koleje.

Pavla LIOLIASOVÁ, redaktorka

Kromě několika písní, které zazpívali členové pěveckých sborů pražských vysokých škol, měli na Hlávkově koleji projevy třeba rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček, šéf Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo místopředseda senátu Milan Štěch z ČSSD.

Milan ŠTĚCH, místopředseda senátu

S odstupem let si možná nejsme zcela schopni uvědomit, v jaké situaci byli tehdy studenti, ale v žádném případě na jejich odvahu nesmíme zapomenout.

Pavla LIOLIASOVÁ, redaktorka

Většina účastníků piety pak v průvodu došla do Žitné ulice k místu, kde byl Jan Opletal postřelený. Na setkání přijel z Olomouce student Filip Horák.

Filip HORÁK, student

Mám tomu i osobní vztah, protože oba moji rodiče před 30 lety demonstrovali.

Pavla LIOLIASOVÁ, redaktorka

Letošního roku je 17. listopad v českém kalendáři taky jako Mezinárodní den studenstva. Pavla Lioliasová, Radiožurnál.

Radiožurnál