Datum zveřejnění: 
17. 8. 2019

Petrov nad Desnou – Dílo z továrny slavného podnikatelského rodu Kleinů po více než sto letech existence posloužilo vědě. Most přes řeku Desnou na rozhraní Petrova a Rapotína podrobili 31. července experti Českého vysokého učení technického v Praze spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic unikátnímu vědeckému pokusu. 

„Tento most byl v havarijním stavu. Využili jsme, že je určený k demolici, a zkoušíme na něm zátěžové modely. Na tomto mostě byla navíc použita technologie k zesílení nosné konstrukce. Je to patent, který na nikde na světě nebyl použitý. Nyní zkoušíme, co konstrukce unese a jak se na ní projeví dodatečné zesílení,“ popsal mluvčí ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. 

Vědečtí experti na mostě pracovali více než čtvrt roku. Nainstalovali přes sto měřicích míst. Získali velké množství dat, které budou zpracovávat několik měsíců. 

„Průhyb se měří několika metodami. Jednak jsou na panelech umístěné snímače, měří se geodeticky, pak pomocí tohoto zařízení, které sleduje bílé terče na mostě,“ ukazoval Tomáš Rotter, docent na fakultě stavební ČVUT v Praze. „Taková totální řízená destrukce V České republice se provádí poprvé,“ dodal. 

Do večera na konstrukci, kde byla v poslední době z bezpečnostních důvodů omezena tonáž vozidel na patnáct tun, naskládaly jeřáby neuvěřitelných 450 tun zátěže. Most přitom stále odolával.

Zdroj: 
Šumperský a Jesenický deník