Datum zveřejnění: 
21. 7. 2019

Studenti architektury z ČVUT výrazně oživili místo bývalé cihelny v Libčicích nad Vltavou, postavili tam totiž stožár s výhledem, na kterém symbolicky vztyčili vlajku města.

Zadáním pro studenty byl iniciační bod, první stavební počin v území, které se má z momentálně zanedbaného místa v budoucnu změnit na rezidenční park. Konkrétní podobu malé stavby měli studenti vymyslet, a vlastními silami ji zrealizovat.

Koncepce vyhlídkového stožáru vychází z historie terasovitých svahů na břehu Vltavy, kde se od konce 19. století těžila hlína pro cihelnu rodiny Fischerů.

Právě věhlas libčických cihlářů, kteří se kromě výroby cihel specializovali na výstavbu továrenských komínů, kterých v Čechách postavili více než 1000, inspiroval autorku návrhu Kristýnu Rejskovou. „Chtěla jsem vytvořit něco, s čím se člověk bude moci v parku identifikovat. Stožár tak nese vlajku jako symbol, tvarem se vztahuje k ostatním libčickým komínům a svou konstrukcí odkazuje na cihlářskou historii,“ vysvětluje studentka 4. ročníku.
 

Autor: 
Barbora Hantonová
Zdroj: 
melnicky.denik.cz