Datum zveřejnění: 
21. 7. 2019

Přihlášky na příměstské tábory přicházejí už od jara, místa ale pořád jsou. Po celé republice totiž v posledních letech přibývají. „Když rodič v pátek zavolá a ještě ten den vyplní přihlášku, v pondělí může dítě nastoupit,“ říká Adam Fiala z projektu Prázdniny v Ostravě. Tábory nabízejí například vědu, kanoistiku nebo výuku jazyků.

„Volná místa jsou, ale není jich mnoho a rodiče volají průběžně. Záleží i na tom, o kterou z našich lokalit jde, o některé je větší zájem,“ dodává Fiala. Podobně odpovídají na otázku, zda je možné na poslední chvíli zabavit dítě na příměstském táboře, i další organizátoři.

„Většina přihlášek přišla v předstihu, přijímali jsme je od jara, ale rodiče se ozývají. Když máme kapacitu, není to problém, musí se jen doobjednat obědy,“ říká Martin Rybka z Lanového centra v Olomouci.

 „Aktuálně máme obsazenost přes 90 procent. Místo navíc se vždycky najde, i když to nemusí být na původně vybraném táboře, jsou lokality, které jsou oblíbené a bývají plné,“ doplňuje Vojtěch Škop z inlineskola.cz. Ta pořádá příměstské tábory ve více než deseti městech po celém Česku, i když centrum jejích aktivit je v Praze.

Jde to ze dne na den

Pokud pro dítě volné místo je, mají rodiče problém s tím, jak zabavit dítě v době, kdy pracují, vyřešen rychle – obvykle ze dne na den.

Na rozdíl od klasických pobytových táborů nebo škol a školek v přírodě rodiče nemusí k lékaři pro potvrzení, že se dítě může příměstského tábora zúčastnit. „Z pohledu zákona nejde v tomto případě o ozdravný pobyt, stačí pouze, když rodič podepíše takzvanou bezinfekčnost, ve které potvrzuje, že dítě v posledních dvou týdnech nepřišlo do kontaktu s infekční nemocí,“ vysvětluje Fiala.

Cena se pohybuje v rozmezí od tisíce do pěti tisíc korun za pracovní týden a zahrnuje zábavu a oběd, případně svačinu.

Zejména ve větších městech se dá vybírat i podle toho, co dítě zajímá. Například v Praze může prázdninový týden věnovat zkoumání vesmíru na Českém vysokém učení technickém nebo se naučit na koupališti Džbán základům paddleboardingu. V Brně může strávit týden v zoo, v Plzni se může naučit jezdit na in-line bruslích, v Olomouci si vyzkouší v lanovém parku, jak se zdolávají překážky.

„Díky tomu, že nabízíme tábory s různým zaměřením, u nás děti tráví i čtyři týdny z prázdnin. Jeden týden si vyzkoušejí kanoistiku, pak jdou na in-line brusle nebo na cyklotábor,“ říká Škop.

Linda Kovářová z Prahy posílá na dobu, kdy nemá hlídání, na příměstský tábor obě své děti. „Vyplníme tak dva až tři týdny,“ říká. Při výběru se řídí doporučením ostatních rodičů. „Bohužel ty tábory, o kterých se mluví na dětském hřišti, bývají často plné,“ říká s tím, že u nevyzkoušených táborů se jí vyplatilo jít se podívat, jak

 

Autor: 
Radka Hrdinová
Zdroj: 
idnes.cz