Datum zveřejnění: 
13. 7. 2019

Vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB), které sídlí v Buštěhradě, vytvořili zařízení, které dokáže vyrobit vodu ze vzduchu. Zařízení má název S. A. W. E. R. (solar-airwaterearth-resources). Novinka míří v těchto dnech do zahraničí a otestována bude přímo v poušti. Kladenskému deníku to potvrdil Tomáš Matuška, vedoucí výzkumného týmu Energetické systémy budov (RP2).

Kromě testování bude zařízení veřejnosti představeno už příští rok na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Převratný vynález, který dokáže vyrobit vodu přímo tam, kde je jí zoufalý nedostatek, se přitom vejde do dvou lodních kontejnerů.

Zařízení sestaví tým odborníků ve Spojených arabských emirátech koncem července, přičemž to, zda skutečně funguje jak má, budou zkoumat půl roku.

"Námi vyvinutý systém vyrobí sto litrů destilované vody denně. Další úpravou pomocí minerálů z ní následně vznikne pitná voda.

Naším cílem je vytvořit zařízení a nabízet ho zejména v odlehlých oblastech, kde chybí infrastruktura," sdělil docent Matuška. Zařízení má být podle vedoucího projektu instalováno u velbloudí farmy, kde kromě zvířat čerpají vodu i beduíni.

Práce na systému pro výrobu vody ze vzduchu zahájili vědci z UCEEB před dvěma lety. Následovala výroba kontejnerového prototypu a laboratorní testování ve speciální komoře simulující podmínky ve Spojených arabských emirátech. Při testování v reálném prostředí pouště vědci zjistí, zda stroje nepoškodí například jemný písek. Data budou sbírat na dálku, energii zajistí solární zdroj umístěný nad kontejnery.         

Zdroj: 
Kladenský deník