2. 7. 2019

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Podle konstruktérů půjde o jednu z nejlevnějších vědeckých vesmírných misí v dějinách. Malý satelit Laky 7 se zároveň stane historicky první českou soukromou družicí v Kosmu. Tedy pokud vyjde páteční start rakety Sojuz. Ta má přístroj z ruského kosmodromu Vostočnyj vynést do výšky asi 530 kilometrů. Cílem je kromě jiného otestovat, jak ve vesmíru obstojí speciálně upravená, ale jinak komerčně dostupná elektronika. A zakladatel projektu a spoluautor té družice Jaroslav Laifr je teď hostem Událostí, komentářů. Model družice má tady s sebou. Vy jste jej dnes představili. Tak co všechno tenhle ten stroj umí?

Jaroslav LAIFR, zakladatel, spoluautor projektu

Dobrý večer. Jak už bylo řečeno na dnešní odpolední tiskové konferenci, měli bychom tady testovat komerční elektroniku a vliv vesmírného prostředí na její degradaci s tím, že jsme aplikovali některé poznatky, které jsem se snažil formulovat ve své disertační práci, která byla nedávno na ČVUT obhájena a měli bychom tady pořídit například i barevný obraz z kamery, která by mohla potenciálně vyfotit třeba i polární záři, abychom tento obrázek mohli využít k propagaci dobrého jména České republiky.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

A teď my vysvětlete, že se tak stane, že si vlastně soukromník postaví družici se vstupní investicí asi 30 tisíc, pokud se nepletu a dostane ji do kosmu?

Jaroslav LAIFR, zakladatel, spoluautor projektu

Já jsem se asi ve 20 letech setkal s otázkou, jaký je můj životní cíl a já jsem na to odpověděl, že bych chtěl pomoci lidstvu v dobývání Marsu a jeho kolonizaci a po nějakých asi deseti nebo pěti letech přes vlastně elektrofakultu jsem měl možnost prezentovat tyto myšlenky a vlastně naše nápady na konferenci Univerzity v Kalifornii, která ten formát vymyslela a zpropagovala do celého světa. A odtamtud vlastně se naše myšlenky šířily až tedy se dokázalo ty naše koncepty prodat světu, prodat univerzitám.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Vy jste tu vyvíjeli celkem osm let s výzkumníky na ČVUT. Jakou největší obtíž jste museli řešit?

Jaroslav LAIFR, zakladatel, spoluautor projektu

Největší obtíž byla asi ta finanční stránka, protože ten projekt je tak vysoce rizikový, tak experimentální, že v podstatě není možné přislíbit, že bude fungovat a nějakým způsobem to zagarantovat. Navíc vlastně vysoké školy nemají nějakou kapsu, do které mohou sáhnout pro financování startu rakety, to je zcela unikátní záležitost.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Co se bude dít po startu, pokud se ten start zdaří, tak co se bude s tou družicí dít v pátek?

Jaroslav LAIFR, zakladatel, spoluautor projektu

V pátek zhruba ve 4 hodiny odpoledne by měla družice už být volně letícím kosmickým objektem, a měla by přelétat v podstatě území České republiky a my bychom rádi.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Budete mít hlavu zakloněnou nahoru?

Jaroslav LAIFR, zakladatel, spoluautor projektu

Určitě. Zcela jistě. A nejen to, určitě antény a chtěli bychom tedy zaslechnout minimálně stopu toho signálu, pokud by to dopadlo tak, že se třeba nerozbalí antény, tak aspoň tak.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

A jak s ní budete komunikovat a jak jste vůbec zkoušeli, jestli všechno bude fungovat, to co se třeba dařilo dejme tomu v laboratorních nebo experimentálních podmínkách tady na zemi, jestli to bude fungovat i tam nahoře?

Jaroslav LAIFR, zakladatel, spoluautor projektu

Společně s kolegou Pavlem Kolářem, který je otcem radiomodemu a komunikačního protokolu, jsme testovali ten spoj na simulační vzdálenost jeden kilometr s tím, že jsme elektronicky omezovali vlastně výkon toho zařízení, takže jsme byli schopni simulovat vzdálenost zhruba tisíc kilometrů.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Takže věříte, že všechno proběhne v pořádku a jaká data od té družice očekáváte a jak s ní vlastně vůbec, jak je získáte od ní?

Jaroslav LAIFR, zakladatel, spoluautor projektu

Jak jsem už zmínil, v komunikačním rozhraním nebo tím radiomodemem je možné sbírat data z palubní paměti zhruba o velikosti 2 Mega bity. Takže mnohem méně než to, co je v mobilním telefonu, a měli bychom sbírat data o poloze, času, který je získáván ze systému GPS, ale také třeba radiační dávce, kterou ten satelit přijímá během toho svého letu a vyhledávání?

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Věříte, že se v pátek všechno zdaří a potom dál?

Jaroslav LAIFR, zakladatel, spoluautor projektu

Dělali jsme všechno pro to, aby se to povedlo.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Tak já vám budu držet palce a děkuji, že jste si na nás udělal čas.

Děkuji za pozvání.

ČT 24