26. 6. 2019

Nová zkušebna pro turbovrtulové motory na hradeckém letišti zahájila provoz. Vznikla po 16 měsících výstavby v bývalém leteckém hangáru ve spolupráci ČVUT se společností GE Aviation Czech. Je jednou z pěti zkušeben, které škola za pomoci dotací i soukromých peněz postavila, řekl děkan Fakulty strojní ČVUT Michael Valášek.

Na rozdíl od jiných zkušeben má horizontální proudění vzduchu, čímž reálně simuluje skutečný pohyb vzduchu na křídle letadla. Měřicí a řídicí systém odečítá v reálném čase množství dat z tisíců senzorů umístěných na testovacích motorech. Může testovat řadu turbovrtulových motorů, u kterých tah vrtule vytváří proud vzduchu a pohání letadlo dopředu. Zkušebna se připravuje i na testování proudových motorů.

"Celkový rozpočet GE a ČVUT je 100 milionů dolarů (2,25 miliardy korun), nikdy v historii v České republice ani ve světě univerzita a privátní segment v takovém rozsahu nespolupracovali," řekl generální ředitel GE Aviation Czech Milan Šlapák.

Mladá fronta Dnes