Datum zveřejnění: 
26. 6. 2019

Světový festival Maker Faire zavítal už podruhé do Prahy a prokázal, že na kulturní mapu hlavního města bezpochyby patří.Maker Faire Prague 2019 se může pochlubit 10 tisíci návštěvníky. „Návštěvnost druhého ročníku potvrdila, že kutilství a individuální tvořivost v Česku nezaniká – naopak získává novou formu,“ řekl k tomu programový ředitel festivalu Jiří Zemánek.

V jedinečných prostorách secesního holešovického Průmyslového paláce bylo od sobotního a nedělního dopoledne hodně živo – jednotliví vystavující kutilové („makeři“) z řad jednotlivců i firem typu Arrow, Hornbach nebo IBM ukazovali 3D tiskárny a výtvory z nich, konstrukty z Lega či Merkuru, různá dálkově ovládaná vozítka a došlo třeba i na kostýmy ze Star Wars nebo různé pokusy a experimenty, které si oblíbily hlavně děti.

Veletrh plný lidské tvořivosti a 3D tiskáren

Hodně vidět byli hlavně kreativci z Prusa Research či PrusaLab. 3D tiskárny Josefa Průši patří mezi to nejlepší, co jde ve světě získat, a to jednoznačně prokázaly i na letošním ročníku Maker Faire.

Už nyní víme, že na Maker Faire se návštěvníci mohou těšit i příští rok. Oproti minulému roku se tentokrát objevilo více interaktivních tvořivých dílen pro děti a dospělé a výrazně stoupl také počet školních projektů vedených průmyslovými školami – a to je jedině dobře.

Tradičně na veletrhu převládaly technické „hračky“, ale dostalo se i na řemeslnou a uměleckou tvorbu. Nikdo se nenudil a velké prostory Průmyslového paláce byly řádně plné, u stánků se občasně vytvářely i menší fronty.

Kromě „velkého“ Maker Faire se menší akce pod tímto jménem objeví také v říjnu v Brně a v listopadu v hlavním městě Slovenska Bratislavě.

Součástí Maker Faire Prague bylo také exhibiční finále Robosoutěže, kterou pořádal FEL ČVUT ve spojení s firmou Kingston, známou kupříkladu pro své paměti nebo úložiště.  Poprvé se tato soutěž konala mimo akademickou půdu a utkat se v soutěži mohl kdokoliv. Ze 12 týmů tvořených žáky a studenty nakonec zvítězili školáci ze Základní školy Škvorec.

 

Autor: 
David Slouka
Zdroj: 
insmart.cz