Datum zveřejnění: 
24. 6. 2019

Systém bude testován v poušti

Ze sídla Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT Praha v Buštěhradu byl na cestu do Spojených arabských emirátů vypraven systém S.A.W.E.R. V reálných pouštních podmínkách tam zahájí zkušební výrobu vody ze vzduchu pomocí solární energie.

S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resource) je unikátní systém na získávání vody ze vzduchu pomocí sluneční energie. Zatímco běžným chladičem lze z pouštního vzduchu dostat v průměru 10 l/den, zařízením S.A.W.E.R. lze získat v průměru až 200 l/den při srovnatelných průtocích upravovaného vzduchu.

Hlavním specifikem systému je autonomní provoz. Energetické potřeby systému jsou plně hrazeny ze sluneční energie (solární fototermické kolektory, kombinované fotovoltaicko-termické moduly, akumulace tepla, chladu a elektrické energie).

Systém vymysleli a sestrojili odborníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT Praha a zde také připravili první dvě zkušební jednotky. Jednotka S.A.W.E.R. totiž bude jedním z hlavních exponátů české národní expozice na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji.

„Testování v poušti nám odpoví na dvě zásadní otázky: jak si poradí kromě vysokých teplot například s jemným pískem a dalšími přírodními podmínkami, a zda a jak rychle se nám může podařit kolem mobilní verze systému skutečně vytvořit oázu? To bychom pak chtěli v podobě časosběrného dokumentu ukázat na Expo 2020 i návštěvníkům národního pavilonu. V něm má další S.A.W.E.R. vyrábět dokonce přes pět set litrů vody denně, ale bude fungovat přece jen v přívětivějším prostředí, než je odlehlá poušť,“ říká generální komisař české účasti na světové výstavě Expo 2020 Jiří F. Potužník.

Vědci zařízení testovali nejprve ve speciální komoře simulující atmosférické podmínky Spojených arabských emirátů. „Trochu nás překvapilo, že realita funguje o něco lépe než teorie. Pro provoz je potřeba o něco nižší chladicí výkon, abychom dostali stejné množství vody,“ hodnotí dosavadní testován vedoucí projektu docent Tomáš Matuška z ČVUT UCEEB. Zároveň dodává, že zkoušky ještě zdaleka nekončí, protože zařízení je potřeba prověřit právě v reálných pouštních podmínkách.

Po úspěšném završení zkušebního provozu v laboratorním prostředí budou nyní dvě jednotky přepraveny do pouštní oblasti Sweihan ve Spojených arabských emirátech, kde zařízení poběží ve zkušebním provozu. Data o systému a jeho výkonnosti budou sbírána dálkově. Získané údaje poslouží vědcům z ČVUT UCEEB k případným úpravám a vylepšením systému.

Autor: 
Jiří Trnavský
Zdroj: 
energie21.cz