Datum zveřejnění: 
30. 5. 2019

Inovační strategie České republiky pro léta 2019–2030 má být nástrojem k tomu, aby se během následujících let Česko posunulo mezi nejinovativnější státy Evropy. Středočeský kraj chce být v tomto směru na špičce vývoje, přičemž pomoci mu k tomu má Středočeské inovační centrum (SIC).

SIC vznikl v červnu 2015 a svou činností dlouhodobě podporuje výzkum, vývoj a inovace a pomáhá vytvářet spolupráci mezi podnikatelskou a akademickou sférou na území Středočeského kraje. Funguje jako platforma k propojování lidí, firem, výzkumných organizací a obcí, snaží se je inspirovat a poskytovat nástroje k tvorbě lepších řešení.

Nový projekt inovačního centra má název Inovace v srdci a stojí na myšlence, že za hledáním nových a lepších řešení ve vědě, výzkumu i v podnikání vždy stojí nadšení lidé, kteří hledají nové cesty a nová řešení. Cílem projektu je zastřešovat a sjednocovat téma inovací v kraji. Chce zpřístupňovat a popularizovat inovace a úspěchy široké veřejnosti i firmám a výzkumným ústavům, usnadňovat spolupráci a informovat o možnostech využití inovačního potenciálu Středočeského kraje. K tomuto účelu poslouží také nový web a facebooková stránka.

"Pro každou cílovou skupinu je vyčleněn tým odborníků, kteří průběžně mapují, analyzují a následně navrhují konkrétní služby, projekty a programy. Od poradenství přes navazování spolupráce až po administraci dotačních programů. Máme dlouhodobé zkušenosti smapováním inovačních i investičních příležitostí. Zaměřujeme se na vzdělávání v přírodních a technických oborech i kreativním průmyslu.

Pevně věřím, že se nám podaří naplno využít inovační potenciál Středočeského kraje," říká Vilém Růžička, ředitel SIC.

Aktuálně mohou firmy žádat o takzvaný inovační voucher, který umožňuje firmám plně se soustředit na podnikání, zatímco výzkumná organizace dodá služby potřebné pro inovace, jež firma z nějakého důvodu nemůže zajistit vlastními silami. Nyní běží čtvrtá výzva, v níž je pro firmy, které chtějí inovovat, vyčleněno pět milionů korun. Dalšími možnostmi, které SIC nabízí, je například kreativní voucher nebo program PLATINN.

Středočeský kraj je v rámci republiky specifický velkým soustředěním vědeckých a inovačních institucí.

Na jeho území se nachází 25 výzkumných organizací a 11 inovačních center a vědecko-technologických parků, což společně s pražskými vědeckými pracovišti tvoří 50 procent vědecko-výzkumné kapacity v celé České republice. Ve výzkumu a vývoji pracuje přes 7000 zaměstnanců.

Od roku 2016, kdy SIC začal aktivně fungovat, bylo dotačně podpořeno celkem 76 žádostí (53 procent) od 64 firem (52,5 procenta) v celkovém objemu 9 603 415 korun (96 procent připraveného rozpočtu). Nejvíce spoluprací bylo uskutečněno s Českým vysokým učením technickým v Praze (15), s Českou zemědělskou univerzitou v Praze (12) a s Výzkumným ústavem zemědělské techniky, v.v.i.(8).

Autor: 
Martin Solar
Zdroj: 
Náš region