28. 5. 2019

Skóre: 0.77

Osobu zaklíněnou mezi protihlukovou clonou a tramvajovým vozem v úseku stanic Pobřežní cesta a Přístaviště cvičně zachraňovali hasiči dopravního podniku.
Zábranu vyvinuli odborníci z ČVUT. Je vysoká 30 cm nad temenem kolejnice a z recyklovaných materiálů. Byla navržena tak, aby ji bylo možné rychle odstranit.
Při cvičení si s ní hasiči dokázali poradit za pár minut. "S použitím páčidla jsme dílec stěny jednoduše uvolnili a následně rozebrali část stěny, čímž jsme získali dostatečný prostor pro vyproštění zaklíněné figuríny," popisuje Karel Pátek, vedoucí odboru Hasičského záchranného sboru DPP.
V druhé fázi akce si vyzkoušeli i rozřezání clony řetězovou motorovou pilou. Po třech letech je testování protihlukové clony u konce. Podle odborníků z fakulty se osvědčila.
"Měřením se potvrdil útlum hluku o 3 až 5 dB, potvrdily se i další předpoklady týkající se trvanlivosti použitého inovativního materiálu," říká Ondřej Bret z Fakulty stavební ČVUT, katedry železničních staveb.

Právo