26. 5. 2019

Jednotky SI a jejich nové definice

Metr, sekunda, kilogram, ampér, kelvin, mol a kandela. To je sedm základních jednotek mezinárodní soustavy SI, zavedené v roce 1960, se kterými se každý z nás setkal během školní docházky. Každá z nich má přesně stanovenou definici. Tyto definice prošly dlouhým vývojem, který se zřejmě až teď chýlí ke konci. Vědcům na těch starých definicích vadilo, že základem některých jednotek byly etalony, vzorová měřidla o přesně stanovené délce nebo hmotnosti, uložená kdesi v archivu. Problém byl především s kilogramem. Jeho nová definice vešla, spolu s dalšími, v platnost po dlouhých debatách až letos, 20. května.

V soustavě jednotek SI se tím „na pohled“ nic nemění. Metr je dál metrem, kilogram kilogramem a ampér ampérem. Jen v definicích nezůstal kámen na kameni. O tom nám před časem, ještě v době, kdy platila stará definice kilogramu, vyprávěl fyzik Petr Kulhánek, v současnosti odborný pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy a Fakulty elektrotechnické pražského ČVUT.

rozhlas.cz