23. 5. 2019

Jana PETROVÁ, moderátorka
Čeští vědci vyvíjejí detektor, který může efektivněji léčit rakovinu štítné žlázy. Zařízení dokáže, přesněji změřit účinek léků, které obsahují radioaktivní látky. Dnes z jedné dávky nádor vstřebá kolem pěti procent radioaktivity a zbytek se z těla přirozeně vyloučí. Primářka kliniky nukleární medicíny Fakultní nemocnice Motol Kateřina Táborská popisuje, jak může přesnější měření pacientovi pomoct.

Kateřina TÁBORSKÁ, primářka Kliniky nukleární medicíny Fakultní nemocnice Motol
Je to dobré proto, že se ochrání ten zbytek těla, takže nejsou ty ostatní tkáně tolik ozařované, protože ten radiom se fyziologicky vylučuje potom zažívacím traktem, močí, takže nedochází k takovému ozáření těchto tkání.

Jana PETROVÁ, moderátorka
Vědci z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT chtějí vývoj detektoru dokončit do roku 2023.

Radiožurnál