13. 5. 2019

Hned dvě celorepublikové programátorské akce se během dubna konaly za významné podpory ŠKODA IT.  Šlo o takzvané hackathony, které proběhly v Brně a následně i v Praze. Na jihu Moravy akci organizovalo Vysoké učení technické (VUT), v hlavním městě pak Fakulta informatiky Českého vysokého učení technického (ČVUT).

Brněnský hackathon dostál svému označení, které spojuje slova „hack“ a „maraton“ a trval dlouhých 24 hodin. Studenti vysokých škol si na akci UnIT Brno vybírali úkoly ze čtyř hlavním kategorií, ŠKODA AUTO měla patronaci nad úlohou nazvanou Big Data se zaměřením na podnikové sítě. Jak víte, gigabajty sesbíraných nebo „protékajících“ dat obsahují velice cenné informace, je ale nutné s nimi umět správně pracovat.

Cílem studentského klání bylo vymyslet, jak automaticky analyzovat korporátní síť, ve které probíhají různorodé události.  K řešení problému bylo potřeba znát základy architektury podnikových sítí, SQL dotazy nebo nástroje Microsoft Azure BI.

Pražský hackathon UnIT 2019, konaný na Fakultě informatiky ČVUT v Dejvicích, byl pouze sedmihodinový. Atmosféra, kdy desítky mladých lidí soustředěně řeší zadaný úkol, ovšem byla podobná. Pražského hackathonu se zúčastnilo 96 soutěžících celkem ve třech odlišných kategoriích.

ŠKODA AUTO byla stejně jako na brněnském hackathonu, i v Praze partnerem kategorie Big Data. V Brně celkem ze čtyř přihlášených týmů vyhrál ten s označením Emoji, v Praze pak mezi celkem osmi týmy vyhrál LosBIOS. Každý z týmů měl nejméně tři, nejvýše čtyři členy a porota hodnotila nejenom odborné řešení problému, ale i následnou prezentaci.

Atmosféra na obou hackathonech byla typicky „ajťácká“. Všude se válely krabice od pizzy a energetických nápojů, soutěžící hlad a žízeň zaháněli za běhu. Každá minuta se počítala a třeba v Brně se studenti tak moc ponořili do řešení problému, že někteří ani nešli spát. Na vyhlášení výsledků tak někteří soutěžící usínali. To v Praze, kde se programovalo jenom sedm hodin, propukla po ocenění výsledků afterparty.

Studujete a chcete si vyzkoušet práci nad reálnými projekty nejen na soutěži, ale v reálném prostředí? Stáž je tou ideální variantou.

skoda-kariera.cz