Datum zveřejnění: 
10. 4. 2019

Obrovská šance se otevírá Karlovarskému kraji. V budoucnu by zde měla vzniknout mezinárodní škola, pobočka Fakulty dopravy Českého vysokého učení technického (ČVUT), zaměřená na výuku civilního letectví.

A to v angličtině. Vyplývá to ze smlouvy, kterou včera slavnostně podepsala hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a děkan fakulty Pavel Hrubeš. Karlovarský kraj by se tak s touto první veřejnou vysokou školou v regionu dostal mezi naprostou školskou elitu, protože v nové pobočce by se měli vzdělávat studenti, a to i zahraniční, v bakalářských programech. To je například letecká doprava, profesionální pilot či technologie údržby letadel. V budoucnu by škola mohla rozšířit nabídku i o další programy včetně magisterských.

Podle hejtmanky i děkana Hrubeše tak obě strany reagují na stávající situaci v letecké dopravě, kde chybějí piloti i pozemní letištní personál. Zástupci kraje a ČVUT nyní zřídí pracovní skupinu, která připraví koncept a projekt, který bude podle hejtmanky zařazen do krajského strategického plánu. Ještě totiž není rozhodnuto, kde by měla škola mít své zázemí. Zda využije jednu ze stávajících budov, například i v Karlových Varech, nebo bude postavena škola nová i s kampusem.

Příprava na zahájení studia dopravní fakulty v kraji si tak vyžádá dva až pět let. Šance, že se projekt změní v realitu, je podle děkana i hejtmanky obrovská, ovšem všechno musí být perfektně připraveno. „Počítáme i s návazností na další studia žáků policejní či vojenské školy a propojení s technickými profesemi, tedy s IT specialisty a inženýry společnosti BMW, která hodlá v kraji investovat.

I jejich zástupci budou do pracovní komise přizváni. Doufám tedy, že o nabízené studium bude velký zájem,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Podle Petera Vittka, zástupce vedoucího ústavu letecké dopravy, je Karlovarský kraj zárukou, že škola bude v regionu úspěšná. V kraji má navíc vzniknout vědeckotechnický park, a letectví se tak dá propojit s vědou i výzkumem. Jeden velký problém ale musí kraj s dopravní fakultou vyřešit. ČVUT dlouhodobě spolupracuje se společností F Air, která chce na karlovarském letišti zřídit výukové středisko pro piloty civilních letadel. A proti tomu se ostře ohradili nejen karlovarští zastupitelé, ale také lidé v obcích bydlící poblíž letiště a k protestům se přidalo Sdružení léčebných lázní i krajská sekce Asociace hotelů a restaurací České republiky.

„Na krajské asociaci jsme jednomyslně rozhodli napsat usnesení proti letecké škole. Nejenže bude ovlivňovat životní prostředí, jde hlavně o hluk, protože deset tisíc vzletů a příletů je opravdu strašně moc a hluk by nám mohl odlákat klienty,“ uvedl předseda krajské sekce asociace Jan Kronika. Podle zástupců ČVUT je F Air výborný partner a škola se s ním doplňuje. F Air má na starosti pilotní výcvik studentů, škola zase vzdělávání. A vytváří kapacitu studentů, čímž může škole pomoci, aby se v kraji zakořenila. Že by ovšem bez účasti F Air s krajem přípravu školy přerušili, to vyloučili. „F Air ale pro nás zajišťuje tu část výuky, kterou bychom my dělat nemohli,“ zdůraznili.
 

Autor: 
Ivana Kalinová
Zdroj: 
karlovarsky.denik.cz